EU schvaľuje ďalšiu povinnú výbavu – Po poháriku nenaštartujete

4880

V roku 2021 vstúpi do platnosti rozšírené nariadenie o povinnej výbave áut. Európska únia tým plánuje postupné zamedzenie úmrtiam na cestách. Nejde však o vesty, trojuholníky či lekárničky.

V posledných rokoch pribudlo v nových autách množstvo výbavy, ktorá sa stala povinnou vďaka Európskej únii. Spomeňme napríklad stabilizačný systém ESP, systém proti blokovaniu kolies pri brzdení ABS alebo kontrolu tlaku pneumatík. Jednou z posledných povinných vymožeností je bezpečnostný systém eCall, ktorý sa dostal do povinnej výbavy len v apríli tohto roka. Do roku 2021 pribudnú ďalšie.

Neumierajme!

Cieľom týchto povinných opatrení je zníženie počtu smrteľných nehôd. Či sa to skeptikom páči alebo nie, v posledných siedmych rokoch klesol počet smrteľných nehôd približne o pätinu. Ďalšou latkou je zníženie úmrtí na cestách až o polovicu, čomu majú najviac prispieť aktuálne opatrenia. Ultimátnym cieľom je absolútnemu zamedzeniu smrteľných nehôd na cestách do roku 2050.

Dnešné príplatkové prvky aktívnej bezpečnostnej výbavy sa stanú od roku 2021 povinnými. Patrí medzi ne aj systém núdzového brzdenia, Zdroj: CNET.com

 Plánované prvky povinnej výbavy áut – od roku 2021 

1. Pevne zabudovaný alkoholtester
2. Pokročilé núdzové brzdenie
3. Detekcia únavy vodiča
4. Detekcia rozptýlenia vodiča
5. Záznamové zariadenie (čierna skrinka)
6. Svetelná signalizácia núdzového zastavenia
(štvorica smeroviek pri plných brzdách)
7. Všestranný nárazový test a zdokonalené bezpečnostné pásy
8. Cúvacia kamera
9. Adaptívny tempomat udržujúci navolenú vzdialenosť medzi vozidlom pred vami
10. Asistent pre udržiavanie v jazdnom prúde (lane assist)
11. Rozšírená bezpečnostná zóna vozidla pri náraze do chodca a cyklistu vrátane bezpečnostného skla
12. Ochrana pred bočným nárazom (bočné airbagy)

 

Od roka 2021 môžeme počítať s povinnou prítomnosťou dvanástich ďalších bezpečnostných systémov. Ide o „cúvaciu“ kameru, systém udržovania jazdy v pruhu, systém núdzového brzdenia, systém detekcie únavy, adaptívny tempomat, detekciu únavy, signalizáciu núdzového brzdenia (štvorica smeroviek pri plných brzdách) alebo systém prevencie rozptyľovania pozornosti od jazdy, hlavne vďaka hlasovým pokynom. Nejde však len o prvky, ktoré sú dnes známe a dostupné za príplatok.

Po večierku bez obáv

Najzaujímavejším prvkom narastajúceho zoznamu povinnej výbavy je systém na meranie alkoholu v dychu. No a asi najväčšou inováciou ktorej sa po roku 2021 v nových autách nevyhneme, bude čierna skrinka pre kontrolu záznamu a údajov pri nehode. Do zoznamu môžeme zarátať systém ochrany chodcov, novými prvkami v rámci interiérovej bezpečnosti a systém ochrany pri bočnom náraze.

Návyky bystrejších vodičov, ktorí sú vždy vybavení „alko-testerom“, majú byť povinne zakorenené v nových autách od roku 2021

Ide o prvky aktívnej a pasívnej bezpečnosti, z ktorých podaktoré pridajú na hmotnosti vozidla niekoľko kilogramov. Taktiež nemáme obavy len z narastajúcej hmotnosti vozidiel, ale aj z ich cien. Automobilky a všeobecne regulované odvetvia sa nenechajú ukrátiť o zisk len kvôli úradným nariedeniam. Všetky vyššie spomenuté prvky výbavy musia prejsť testami a vývojom, ktorý bude musieť niekto zaplatiť. Tým samozrejme myslím nás, majiteľov áut.

Zdroj: Európska komisia