Dacia predstavuje Sandrider cieľom je Dakar

502

Dacia dnes predstavila prototyp Sandrider, ktorý bude značka prostredníctvom svojho tímu The Dacia Sandriders od roku 2025 prihlasovať na Rallye Dakar a majstrovstvá sveta v rallye.

Sandrider, inšpirovaný koncepčným vozidlom Manifesto, bude homologovaný v triede Ultimate T1+. Prostredníctvom súťaže bude Dacia v najťažšom teréne testovať svoj prístup k esenciálnym veciam, najmä svoj záväzok k cenovo dostupnej dekarbonizácii: Sandrider bude používať syntetické palivo vyrábané spoločnosťou Aramco.

S cieľom posunúť svoju snahu o dosiahnutie toho najdôležitejšieho ešte ďalej sa Dacia zúčastňuje na pretekoch Dakar a rallye, ktoré sú pravdepodobne najnáročnejšími vonkajšími testovacími poľami na svete. Dacia dnes predstavuje prototyp Sandrider, s ktorým sa značka zúčastní na Rallye Dakar a majstrovstvách sveta v rallye (W2RC) v roku 2025. 

Ekologický a inteligentný prístup

Dacia, ktorá je odhodlaná byť lídrom v cenovo dostupnej dekarbonizácii, sa plne stotožňuje so záväzkom organizátorov Rallye Dakar a ďalších rallye k udržateľnejším súťažiam.

Inžinieri spoločnosti Dacia mimoriadne tvrdo pracovali na tom, aby bol Sandrider čo najľahší a znížila sa tak spotreba paliva. Celková hmotnosť Sandridera sa v porovnaní s porovnateľnými prototypmi znížila približne o 15 kg použitím ľahšieho rúrkového podvozku. 

Sandrider je vybavený motorom na syntetické palivo dodávané spoločnosťou Aramco. Jednoduché riešenie na zníženie jeho vplyvu na životné prostredie. Syntetické palivá vyvinuté spoločnosťou Aramco sa vyrábajú kombináciou obnoviteľného vodíka so zachyteným CO2, čím vzniká nízkouhlíkový produkt, ktorý je kompatibilný s dnešnými motormi. Rallye Dakar je pre značku Dacia ideálnym miestom na testovanie tejto technológie. 

Prvé stretnutie so súťažou už v októbri

Prvýkrát sa predstaví na Rallye du Maroc 2024, podujatí majstrovstiev sveta v rallye (W2RC), ktoré sa uskutoční od 5. do 11. októbra. The Dacia Sandriders, oficiálny tím Dacia vo W2RC, sa zúčastní na svojom prvom Dakare a na celých majstrovstvách sveta v rallye-rallye v roku 2025. The Dacia Sandriders bude zložená z troch posádok, ktoré kombinujú skúsenosti, talent a nadšenie.