Autonómne doručovanie. Dodávky bez vodičov už na švajčiarskych cestách

1302
Zdroj: Loxo

Doručovanie balíkov začína dosahovať úroveň zo sci-fi filmov. V kuriérskej dodávke už nesedí vodič.

Pilotný projekt Migronomous sa dostal na verejné cesty! Ak ste doteraz videli autonómne doručovateľské dodávky vo filmoch z budúcnosti, vedzte, že technológia je už tu. Zatiaľ vo veľmi obmedzenom meradle, no vo Švajčiarsku ju už testujú v skutočných podmienkach. Za projektom stojí startup Loxo, spoločné “dieťa” maloobchodnej siete potravín Migros a výrobcu výťahov Schindler. Informuje o tom nemecký portál heise Autos.

Potraviny až do práce

Ak si objednáte balík na svoje pracovisko, môže k vám doraziť práve v takomto pojazdom “balíkoboxe”. Táto možnosť je zatiaľ iba pre zamestnancov Schindleru, kedy Migros naloží potraviny do autonómneho auta, a to prejde 500 metrov z ich predajne do Schindleru. Takto odnesie naraz až 64 objednávok. Aktuálne dokáže autonómne auto jazdiť iba rýchlosťou chôdze, no v budúcnosti sa počíta s rýchlosťou okolo 30 km/h. Doručovanie pojazdným “balíkoboxom” je tak určené na takzvanú last-mile delivery, čiže na posledné (kilo)metre k zákazníkovi.

Zatiaľ riadené na diaľku

Autonómne auto zatiaľ úplne autonómne nie je. I keď na palube nemá vodiča, počíta sa s ovládaním na diaľku. Možnosti samostatných doručovacích áut sa musí prispôsobiť aj legislatíva. V blízkej budúcnosti dokáže auto jazdiť samostatne, no dohľad bude potrebný aj tak. Loxo sa vyjadrilo, že autonómne prvky bude pridávať postupne, aby sa vychytali všetky možné nedostatky a scenáre.