Nemecko dalo zelenú autonómnemu systému od Mercedesu. Príde už onedlho

1185
Zdroj: Mercedes-Benz

Autonómna jazda úrovne 3 je veľkým krokom v opatrnom prístupe európskych krajín.

Na plne automatizovanú jazdu sa Európska únia pozerá s rešpektom a autonómnu jazdu povoľuje len pomaly. Po dlhých rokoch vývoja však zelenú dostal Mercedes Drive Pilot, ktorý ponúka autonómnu jazdu tretej úrovne. Ide o prvú technológiu, ktorá je uznávaná medzinárodne.

Zdroj: Mercedes-Benz
Zdroj: Mercedes-Benz

Úroveň 3

Medzi druhou a treťou úrovňou sa pre používateľov toľko nemení. Pod úrovňou 2 rozumieme čiastočnú automatizáciu. Udržiavanie v jazdnom pruhu v spojení s adaptívnym tempomatom spadajú presne do úrovne 2, pretože na obmedzený časový úsek dokážu naplno kontrolovať vozidlo.

Zdroj: Mercedes-Benz
Zdroj: Mercedes-Benz

Úroveň 3 je podmienenou automatizáciou. Inými slovami, pokiaľ sú splnené isté podmienky, auto dokáže jazdiť úplne samostatne. To znamená, že vodič by v prípade nehody nemusel zodpovedať za jej následky. A práve to je sporným bodom pri prechode z druhej na tretiu úroveň.

Zdroj: Mercedes-Benz
Zdroj: Mercedes-Benz

Drive Pilot

Technológia od Mercedesu umožňuje vodičovi absolútne prenechať šoférovanie autu napríklad v zápchach, v ktorých sa jazdí rýchlosťou do 60 km/h. Vo veľkých mestách tak budú manažéri počas státia v premávke napríklad telefonovať či pracovať na počítači. Systém vodiča upozorní v momente, kedy je jeho zásah potrebný.

Zdroj: Mercedes-Benz
Zdroj: Mercedes-Benz

Na nasadenie Drive Pilota do premávky už nebudeme čakať dlho. Mercedes by ho mal predstaviť v novej Triede S už začiatkom budúceho roka.