VIDEO: Autonómna Tesla natočila vlastnú nehodu. Nikto sa našťastie nezranil

1711

Autonómna jazda je stále hudbou budúcnosti. Tesla to dokazuje záznamom vlastnej nehody.

Hovorí sa, že technológie sú natoľko vyspelé, že autonómnu jazdu by vedeli zvládnuť aj dnes. Doteraz bola najväčšou prekážkou legislatíva a morálna otázka. Ak by sa auto dostalo do situácie, v ktorej by sa muselo rozhodovať medzi dvomi negatívnymi možnosťami, ktorú by vybralo? Nabúralo by do pevnej prekážky a ohrozilo život posádky? Alebo by nabúralo do chodca a usmrtilo by jeho?

Zdroj: Tesla
Zdroj: Tesla

Táto morálna otázka sa využíva ako najčastejší argument na polemiku o plne autonómnej jazde. Tesla však už spustila jej testovanie u vybraných majiteľov (ktorí s tým, samozrejme, súhlasili). Systém sa nazýva Full Self Driving a momentálne je v Beta verzii. Podľa záberu na videu (čas približne 3:25) však ešte rozhodne nie je pripravený na nasadenie v praxi.

Zdroj: Tesla
Zdroj: Tesla

Vodič na videu sa rozhodol Teslu v rámci testovania previesť komplikovanými uličkami kalifornského San José a aj vy musíte uznať, že autu sa darilo veľmi dobre. Trafilo sa do správneho pruhu, nikdy nevošlo do protismeru. Až do onoho momentu, kedy sa Tesla nedokázala vysporiadať s plastovými stĺpikmi na oddeľovanie cyklopruhu od toho pre autá. Našťastie sa nikomu nič nestalo. Dokonca ani autu, ktoré schytalo len zopár škrabančekov.