Zraz veteránov v Šuranoch hostil už štvrtý ročník vozidlá všetkých vekových kategórií

5445

Lestisko v Šuranoch sa stalo už štvrtý rok po sebe miestom stretnutia veteránov zo širokého okolia. Zoznam účastníkov bol pestrý ako po stránke poznávacích značiek, veku vozidiel či veku samotných návštevníkov. S rukami za chrbtom ste si mohli prehliadnuť skutočné skvosty.

Veteránsky zraz v Šuranoch rastie do krásy už štvrtý rok a najvýraznejší nárast počtu zúčastnených dosiahol práve v tomto roku. V minulom roku bolo zaregistrovaných 49 vozidiel, no v tomto roku prišlo na letisko v Šuranoch až 95 exponátov, z ktorých mnohé nosili evidenčné čísla určené historickým vozidlám.

Najkrajšie a najstaršie kúsky boli ocenené cenami poroty, do ktorej sme boli pozvaní organizátorom podujatia, klubom Priatelia veteránov Šurany.

Kontinuita a postup

Miesto konania so samotným podujatím je takpovediac logicky predurčené sieťou osôb. Vedenie Leteckého klubu Šurany (LKŠ) dalo súhas s konaním akcie, čím potvrdilo termín zrazu. Išlo o formalitu, keďže predseda LKŠ nielen lieta, ale aj zbiera a hlavne renovuje československé historické vozidlá. Okrem miesta či termínu konania si vyžiadala organizácia množstvo malých vybavovačiek, ktoré držali akciu pohromade.

V sobotu 6. júla sa teda od 13. hodiny začali na letisku Šurany Kopec do krásneho letného dňa zbierať historické kúsky s ich majiteľmi. Už do hodiny štartovala spanilá jazda v okolí mesta, ktorá trvala približne dve hodiny. Obrovský konvoj historických vozov bol sprevádzaný policajnými hliadkami a samozrejme hasičskou technikou. Predsa, niektoré zúčastnené autá si pamätali obdobie druhej svetovej vojny.

Spanilá jazda mala však dve zastávky, kde sa konvoj áut dva krát premenil na statickú historickú prehliadku. Prvá zastávka sa udiala v mestskej časti Nitriansky Hrádok a druhá v časti mesta s názvom Argentína. Prehliadku si vzal na zodpovednosť poslanec MsZ v Šuranoch Roman Porubský v spolupráci s organizátormi zrazu.

Prvý krát súťažne

Štvrtý ročník zrazu priniesol po prvý krát súťaž cenu poroty v siedmych kategóriách. V prvej kategórii hlasovala porota o najkrajší youngtimer. Tým sa stalo červené Porsche 944, ktoré len o strúhaný vlas vyhralo hlasovanie s rovnako červenou Toyotou Supra tretej generácie.

Cenu najkrajší autobus si odniesol doslovne cukríkovo dokonalý exponát Škoda 706 RTO, ktorý ponúka jeho majiteľ na prenájom do svadobných sprievodov. Z dvojice prítomných historických autobusov sa veru nevyberalo ľahko.

Najkrajším prítomným automobilom vo všeobecnosti sa stal prenádherný a priam dokonale udržiavaný Mercedes-Benz S220 v čiernej farbe. Ocenenie pre najkrajší veterán sa dostalo taktiež úžasne udržiavanému šedému exponátu Karman Ghia a cenu najkrajší motocykel zrazu si odniesla majiteľka tyrkysového exponátu Stadion 11.

Dvojica cien sa však ušla aj najstarším vozidlám zrazu. Najstarším autom sa stal krásny exponát modelu Praga Alfa Phaeton v hráškovo-tmavozelenej kombinácii z roku 1928. Najstarším motocyklom bol prítomný kúsok bordového tátoša Jawa 250 “Perák” z roku 1948.

Aj budúci rok

Samozrejme, keď sa váš zraz dožil štvrtého ročníka a počet exponátov postupne atakuje okrúhle číslo 100, je hlúposť s tým prestať. Aj preto sa už v týchto dňoch postupne chystá budúcoročný piaty Zraz Veteránov na letisku v Šuranoch.

Vladovi Urbanovi a jeho tímu prajeme veľa úspechov a vytrvalosti v organizovaní ďalšieho ročníka zrazu. Vlado ako stálica lokálnej veteránskej scény a reštaurátor historických vozidiel si spolu so svojimi priateľmi a nadšencami zaslúži uznanlivo zložený klobúk. Prajeme všetko dobré pri chystaní nasledovného ročníka.

Fotografie: JV