VIDEOTEST: Hyundai i30N Performance | Sladký pocit viny

244

Priateľskejšia polovica kórejského polostrova šliape na plné obrátky. Po telefónoch z ďaleko východnej oázy technológií sa ideme „utĺcť“ a inak to nie je ani pri autách. Hynudai i30N Performance je pre značku účinným tvorcom imidžu. Ide však aj o čosi viac, než len o peknú tváričku a hlučný výfuk.

Hyundai i30N Performance vtrhol na trh ostrých hatbackov ako blesk z jasného neba. Divízia N nie je v automobilovom svete nováčikom. Stajňa v bledomodrom sa však dlhú dobu nezaoberali cestnými autami, ale robením vrások európskym továrenským tímom v šampionáte WRC.

Značka sa však s nazbieranými skúsenosťami pustila do boja v segmente cestných chuligánov. No a keďže je i30N už nejaký ten týždeň „vonku“, asi ste počuli, že si vedie veľmi dobre. No z akých dôvodov?

Elegantný agresor

Od bežnej i30-tky si ostré „e-Nko“ rozhodne nepomýlite. Agresívne prvky ako 19-palcové disky, zadné krídlo či červené línie by však nevynikli, keby už „civilná“ verzia auta nemala skvelé proporcie. Dizajnérsky vyvážené auto so širokými bokmi, dvojicou veľkých koncoviek výfuku alebo svetlometmi s čiernym podkladom, je z každej strany doslova vzrušujúce.

Nemenil by som na ňom absolútne nič. Rovnako nepokazíte jeho sexepíl voľbou ktorejkoľvek farby z katalógu. V bielej, červenej, typickej bledomodrej či v tmavých farbách, ide stále o relatívne diskrétne, no vždy elegantne agresívne auto.

Nepreťažené zmysly

Interiér i30N Performance netrpí pre svoju silu. Hyundai vás nechce utopiť v alcantare a trápiť v masochistických pretekárskych sedadlách. Ide to aj pohodlnejšie a diskrétnejšie, čo dokazuje práve kórejský hot-hatch.

Na prvý pohľad ani len netušíte, že sedíte v niečom výnimočnom. Rozdiel nájdete hlavne na hlavici radiacej páky a na volante, na ktorom pribudol pár tlačidiel určených k zmene jazdných režimov. Zvyšok mágie sa ukryl do prístrojovej dosky v podobe diód, určených k agresívnej jazde.

Tie však v skutočnosti na očiach nemáte, kým nezačnete s autom jazdiť v najnabrúsenejšom režime. Žiadne šoky vás teda nečakajú. Aspoň sa môžete sústrediť na to najpodstatnejšie, a to na jazdu. Z hľadiska praktickosti narážate v prípade silnejšieho modelu N Performance na jedinú malú prekážku.

Po sklopení zadných sedadiel na vás čaká torzná vzpera. Tá je však veľmi inteligentne vprataná tesne za zadnú sedačku. Nebude vám teda robiť problémy pri nákupe väčších častí nábytku v IKEI.

Pointa

Nebudem vás zaťažovať tým, koľko balíkov minerálok vopcháte do kufra. Hyundai i30 je dobre vyriešené auto a dokazuje to jeho narastajúca prítomnosť na cestách. S dodatočným označením N Performance sa podľa všetkého pozeráte na najemotívnejšieho zástupcu segmentu ostrých hatchbackov.

Pravdou je, že si na pomery agresívnych áut nedokážete dať sedadlo príjemne nízko na podlahu. V režime ECO je plynový pedál taký priškrtený, že vám na križovatke jedného dňa určite „skape“ motor. Nakoniec si nedokážete objednať s najsilnejším a najhlučnejším prevedením disky s menším priemerom, než 19-palcov.

Toto všetko však znamená, že budete pri jazde lepšie vidieť z kabíny, cez deň jazdiť v režime NORMAL a na disky si budete jednoducho dávať pozor. Verte mi, vaše drobné ústupky budú odmenené.

N ako Nasaďte si klobúky

Nastavte si pohodlné sedenie ktoré vás udrží v strehu, stlačte pravý bledomodrý volič režimu „N“ so štartovacou vlajkou a vyrazte na adrenalínovú jazdu. V momente započujete výfuk chrochtať ako pri ostrom špeciále.

No a rovno vám poviem, že pokiaľ je pre vás zvuk výfuku jednou z najvyšších priorít pri športovom aute, ste na správnej adrese. Hyundai i30N Performance má najlepší zvuk spomedzi dostupných štvorvalcových ostrých hatchbackov.

Ponúka širokú paletu zvukových prejavov od drsného bublania pri jazde v nízkych otáčkach, až po agresívne škriekanie vo vysokých otáčkach.

Chuligán či žiletka

Plný potenciál najostrejšej i30-tky dokážete rozbaliť až na okruhu. V najostrejšom režime stuhnú adaptívne tlmiče do takej miery, že je auto na slovenských cestách v nižších rýchlostiach veľmi nepohodlné. Je to však zábava a cítite sa vďaka tomu ako v pravom pretekárskom špeciále.

Priamočiare zrýchlenie je dobré, no nie impozantné. Hyundai neprepadol výkonovej vojne. Aj preto je i30N vo svojom najostrejšom prevedení poháňané dvojlitrom, ktorý produkuje 202 kW/275 koní. Elektronicky ovládaný predný diferenciál z neho však robí zbraň do zákrut.

Nepozná nedotáčavosť a samosvorný diferenciál ho dokáže vytiahnuť zo zákruty vo výbornom tempe, bez akejkoľvek drámy. Prekvapivou, no o to zábavnejšou črtou, sa stal pretáčavý charakter podvozku. Po prudkom ubratí plynu v zákrute dokáže i30N kontrolovane vystrčiť zadok a vyžiadať si ľahko zvládnuteľnú „kontru“ na jej dorovnanie.

Na aute mi bolo však sympatické, že nech sa snažilo ako chcelo, svoj ostrý charakter skryť nedokázalo. Hyundai, ktorý má silný emočný náboj, je realitou. Práve vďaka nemu, svojej cenovke a dlhej záruke, dokáže robiť problémy tým najväčším legendám na scéne.

Základná cena modelu – Hyundai i30N: 27 690 €
Základná cena testovanej verzie – Hyundai i30N Performance: 30 190 €
Záruka: 5 rokov bez obmedzenia km
Registračná daň: 1900 €
Technické údaje:

Technické údaje 
Motor
Typ motora:radový, zážihový
Valce/ventily:4/16
Zdvihový objem [cm3]:1998
Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]:202 (275)/6000
Najvyšší krút. moment [Nm/ot./min.]:378 /1750-4200
Prevádzkové vlastnosti
Maximálna rýchlosť [km/h]:250
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]:6,1
Spotreba - mesto/mimo/kombi [l/100 km]:9,7/5,7/7,1
Rozmery a hmotnosti
Batožinový priestor [l]:381
Objem nádrže [l]:50
Pohotovostná hmotnosť [kg]:1429
Rozmer pneumatík:235/35 R19
Dĺžka [mm]:4335
Šírka [mm]:1795
Výška [mm]:1447
Rázvor [mm]:2650