(VIDEO) Už ste videli koncept Dacia Manifesto? Toto auto by mali vystreliť do vesmíru

1267
Zdroj: Dacia

Dacia ukázala nový koncept superodolného auta. Vyzerá ako z inej planéty.

Automobilka z Rumunska predstavila minulý týždeň v Paríži koncept auta, ktorý sa nikdy nedostane do produkcie. Nazýva sa Manifesto a odhalili ho na rovnomennom podujatí. Jeho úlohou je ukázať nápady, ktoré by sa časom mali dostať aj do sériových modelov.

Zdroj: Dacia
Zdroj: Dacia

Lunochod

Už na prvý pohľad je jasné, že pojem auto je v tomto prípade (možno) trochu prehnaný. Ide skôr o kombináciu buginy a čistokrvného off-roadu. Má iba jeden svetlomet, ktorý je možné vyberať a použiť ako lampu do lesa.

Zdroj: Dacia
Zdroj: Dacia

Po nastúpení do interiéru, ktorý je vlastne exteriérom (auto nemá dvere, ani sklá), sa dvojčlenná posádka usadí na sedačky, ktorých poťahy sú tiež odnímateľné, umývateľné a použiteľné ako karimatka alebo spacák. Ak sa dostanete na miesto bez signálu, svoju papierovú mapu si môžete pripnúť na korkovú palubnú dosku.

V koncepte Manifesto sa nenachádzajú bežné odkladacie priestory. Batožinu je možné odložiť na strechu alebo steny vozidla a pripevniť horolezeckými lanami či gumenými popruhmi.

Eko

Samozrejme, myslelo sa aj na budúcnosť a udržateľnosť. Fakt, že koncept Manifesto je poháňaný elektrinou, je skôr výsledkom trendov. Spomínaný korok alebo nový patentovaný materiál Starkle sú ale odkazom udržateľnej budúcnosti značky. Tá už dnes využíva recyklované plasty na niektorých svojich vozidlách a v blízkej budúcnosti ich rozšíri pomedzi modely celého portfólia. Starkle ich posunie ešte ďalej.