VIDEO: Toyota zachránila zvuk výfukov! Takto znie spaľovací motor na vodík

9577

Táto japonská Corolla Sport jazdí na vodík podobne, ako sedan strednej triedy Mirai, no stále má spaľovací motor. Použitým palivom je stále stopercentne čistý vodík. Tento trojvalcový motor emituje pri použití takmer nulové emisie CO2, „okrem spaľovania minimálneho množstva motorového oleja počas jazdy“.

Toyota ďalej tvrdí, že aj keď tieto motory „spaľujú vodík a pritom nasávajú kyslík do vzduchu, rovnako ako v prípade benzínových motorov vzniká pri tomto procese určité množstvo NOx (oxidov dusíka)“.

Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

Takto znie uhlíková neutralita

Tento prototyp s preplňovaným trojvalcovým motorom známym z GR Yarisu s objemom 1,6 litra získava šťavu z obnoviteľnej energie vyrobenej vo výskumnom odbore vodíkovej energie vo Fukušime v Japonsku.

Jeho zvuk nie je zlý. Nielen preto, že je uhlíkovo neutrálny, ale aj preto, že keď si to tak vezmete, trojvalce sú niečo ako polovičné Porsche. Žartíky však bokom, tu sme pravdepodobne pri prelomovom objave, pretože tento vodíkový motor sa vraj správa veľmi podobne tomu benzínovému, ako vysvetlil pretekár Hiroaki Ishiura: “Jazda nie je taká odlišná (od bežných vozidiel na benzínový pohon), ako som čakal. Ide z toho podobný pocit, ako z normálneho motora. Ak by mi to nikto nepovedal asi by som si myslel, že je to úplne normálny motor.”

Budúci mesiac uvidíme túto Corollu Sport na intenzívom testovaní počas 24-hodinových vytrvalostných pretekov série Super Taikyu. Kompaktný hatchback je zaujímavý nielen svojím jedinečným motorom, ale aj systémom pohonu všetkých kolies adaptovaným z modelu GR Yaris.