VIDEO: Lada Niva ako ťahač? Táto dokáže utiahnuť až 11-metrový príves, budú ju vyrábať

3444

Lada Niva je taktiež jedno z tých vozidiel, ktoré máme v Autográtise špeciálne radi. Možno preto, lebo nám nedávno prešla pod rukami v celotýždňovom teste, čo bola naozaj riadna zábava. Ako trojdverák s gigantickými “drapákmi” sa Niva cítila výborne, no vyzerá to, že čoskoro pribudne do ponuky aj ťahač. Fíha!

Nápad je to veľmi pekný a príkladne excentrický, no o dynamike takejto súpravy máme isté pochybnosti.

Zdroj: Lada Club Official

Mechy a silnejší motor

Novinka zatiaľ vznikla len ako prototyp, pri ktorom sa však počíta s malosériovou výrobou – aspoň tak to vyzerá podľa homologizácie jednotlivých komponentov prestavby. Prestavby, ktorá skutočne nie je z najjednoduchších: Kabína je v tomto prípade dvojmiestna a zmenil sa aj ďalší základný parameter auta, rázvor, ktorý poskočil z 2850 na 3650 milimetrov. Prerábka dostala šarmantné označenie PVR-235710 a mala by vzniknúť v 30-kusovej sérii.

Zdroj: Lada Club Official

To však nie je všetko, vážení. Predĺžený podvozok s 3100-milimetrovou zadnou nakladacou platformou vzadu stojí na vzduchových mechoch, ktoré pri ťahaní až 1,5-tonového nákladu určite prídu vhod. Podobne ako upravený motor so zväčšeným objemom na 1,8 litra a s výkonom 100 koní. To je fajn, pretože testovaná Niva Bronto mala so svojou bežnou, 1,7-litrovou, 82-koňovou jednotkou čo robiť, aby udržala tempo s premávkou.

Takáto Niva bude vo väčšine pripadov spriahnutá s podobným prívesom, aký vidíme na priloženom videu a fotografiách. Ide o 11-metrový náves, ktorý bol pôvodne vyvinutý pre vozidlá značky GAZ. Je tiež, samozrejme, brzdený. 

Tak čo – nevzbudzuje vo vás táto Niva chuť na zahrať sa na kamionistu? V nás isto áno!