Už aj Renault elektrifikoval mestské autíčko. Privítajte Twingo Z.E.

319
Renault Twingo Z.E.
Zdroj: Renault

Malé mestské autíčka postupne prechádzajú na alternatívny pohon, spaľovacie motory nahrádzajú elektromotory. Po tom, čo tak urobil koncern Volkswagen so svojimi modelmi VW Up!, Škoda CityGo E a Seat Mii Electric, s prechodom na elektrický pohon začínajú už aj Francúzi. Renault Twingo Z.E je jedným z nich.

Renault Twingo Z.E.
Zdroj: Renault
Zdroj: Renault

Elektrifikácia pokračuje

Litrový atmosférický agregát, alebo preplňovaný 0,9-liter Twingo poháňa vpred jeden elektromotor. Ten ponúka svojich svižných 60 kW (82 k) a krútiaci moment 160 Nm. My sa ale tešíme, pretože Renault ostáva pri koncepcii so zadným náhonom. Na vykonanie U-otočky stačí elektromobilu priestor len 4,3 metra. Automobilka tiež prezradila trochu netradičné dynamické údaje. Za niečo okolo 4 sekúnd autíčko zvládne šprint z nuly na 50 km/h. Maximálna rýchlosť, ktorú Twingo Z.E. dosahuje, je 135 km/h.

Renault Twingo Z.E.
Zdroj: Renault
Zdroj: Renault

Zadné kolesá čerpajú šťavu z lítium-iónového akumulátora, jeho kapacita je 22 kWh, pričom bola zverejnená aj jeho váha – 165 kilogramov. Pri testovacom cykle WLTP City cycle, áno, toto je špeciálny test spotreby, kde sa 100 % jazdy udeje v mestskom prostredí, sa batéria vybije po 250 kilometroch. Pri klasickom cykle WLTP bol zaznamenaný dojazd 180 km. Režim Eco však dokáže dojazd predĺžiť na 215 km. Batéria ale neubrala nič z batožinového priestoru, Twingo Z.E. tak zostáva pri objeme 240 litrov.

Renault Twingo Z.E.
Zdroj: Renault
Zdroj: Renault

Doma, aj v nákupnom centre

Akumulátor môžete nabiť viacerými spôsobmi. Z domácej 2,3 kW zásuvky úplné nabitie bude trvať 13 a pol hodiny. Ak máte doma Wallbox s výkonom 3,7 kW, čas nabíjania sa skráti na 8 hodín. Výkonnejší variant až s 7,4 kW to dá už za 4 hodiny. Nabíjanie mimo domova bude veľmi závisieť od výkonu nabíjacích staníc. Keď zastanete pri 11 kW nabíjačke, batéria sa na 80 percent svojej kapacity nabije za 2 hodiny a 10 minút. Supernabíjačka s výkonom 22 kW tento úkon zvládne za 63 minút. Takže nejaká káva, croissant a časopis vám príjemne skrátia čakanie. Renault nazýva Twingo Z.E. „super city car“, je to v poradí siedmy elektromobil značky. Na náš trh má v pláne doraziť ešte tento rok.