USA ozelenieva. Pokuty za prekročenie ekologických noriem sa majú zdvojnásobiť

1195
Zdroj: Pixabay

Zákon o zvyšovaní pokút odložil prezident Trump. Teraz sa vracia naspäť.


Amerika, krajina neobmedzených možností. Krajina, kde sa nepozeráte na spotrebu auta, lebo benzín si jednoducho môžete dovoliť. Takto si väčšina Európanov predstavuje USA. S nástupom Bidenovej administratívy sa však veci dávajú opäť do pohybu. Aj USA ozelenieva a myslí to vážne.

Zdroj: Ford
Zdroj: Ford

Málokto vie, že za prekročenie ekologických noriem sa v USA platia pokuty rovnako ako v Európe, a to už od roku 1975. Sú samozrejme menej prísne a inak nastavené. Zákon na sprísnenie, ktorý predložil Barack Obama a Donald Trump odložil, by sa tak mal dostať do platnosti už onedlho. Týkal by sa automobilov s modelovým rokom 2022 a novším. O výške pokuty za prekročenie stanoveného limitu by sa malo rozhodnúť v najbližších týždňoch. Pôvodný plán, ktorý Trump odložil, plánoval zaviesť až dvojnásobné poplatky. Automobilový sektor v USA by to stálo ročne 1 miliardu dolárov.

Ako fungujú emisné štandardy v USA?

V Európe sa emisné normy odvíjajú od množstva vypustených škodlivých látok na jeden kilometer. Aktuálne platná emisná norma EURO 6d určuje maximálnu hranicu 1 gram oxidu uhoľnatého na kilometer. Merajú sa však aj ďalšie látky ako napríklad oxidy dusíka či pevné častice. Za každé prekročenie tohto limitu platia automobilky pokutu. Príchod normy EURO 7 očakávaný v roku 2025 zníži množstvo CO z 1 g/km na 0,1-0,1 g/km.

Zdroj: Hyundai
Zdroj: Hyundai

V USA sa emisné štandardy nazývajú CAFE (Corporate Average Fuel Economy) a sú závislé od spotreby paliva. Podľa štandardov z roku 2017 sú autá povinné prejsť na jeden galón paliva 38,5 míle. To zodpovedá spotrebe približne 6,2 l/100 km. Za každú 0,1 míle pod tento limit platia automobilky pokutu.

Mrkni naše nové video: