10 automobilových skratiek. Viete, čo znamenajú?

Všetci vieme, že ABS je systém brániaci zablokovaniu kolies pri brzdení. Čo však znamenajú všetky tie ostatné skratky?

6817

Nebolo to tak dávno, čo vrchol bezpečnosti tvorili systémy ABS a ESP. Doba však veľmi rýchlo napreduje a moderné autá sú už doslova prešpikované modernou elektronikou a podpornými systémami. Dnes už auto samo zaparkuje, pomáha pri obiehaní a brzdení, upravuje charakteristiku riadenia, spravuje svetlomety, zavolá pomoc pri nehode či dohliadne na únavu vodiča. Každý systém má samozrejme svoju vlastnú skratku a vo všeobecnosti platí, čím jednoduchšie vozidlo tým menej systémov. Koniec koncov zaistenie bezpečnosti vo vozidle je pravdepodobne jednou z najvýznamnejších úloh, pred ktorou inžinieri pri konštruovaní vozidla stoja.

Čo znamenajú?

Vo všeobecnosti by sa systémy dali rozdeliť na tie, ktoré zvyšujú komfort a tie, ktoré zaisťujú bezpečnosť.

Do prvej kategórie môžeme zaradiť napríklad:
AVS (Adaptive Variable Suspension), teda adaptívne odpruženie, kde je sila tlmenia riadená v závislosti od spôsobu jazdy a vozovky.

DRS (Dynamic Rear Steering), dynamické riadenie kolies zadnej nápravy zlepšuje stabilitu vozidla vo vyšších rýchlostiach.

VGRS (Variable Gear Ratio Steering), čiže riadenie s premenlivým prevodovým systémom, ktoré uľahčuje manévrovanie v závislosti na rýchlosti vozidla.

VDIM (Vehicle Dynamics Integrated Management) kordinuje spoluprácu systémov riadiacich brzdy, kontroly stabilizácie karosérie a posilňovača volantu, čím predchádza strate kontroly nad vozidlom.

Z kategórie bezpečnostných za zmienku stoja napríklad:
AEB (Autonomous Emergency Braking) je systém automatického núdzového brzdenia, ktorý zvukovo a vizuálne varuje vodiča v prípade, že sa pred ním nachádza prekážka

AHB (Automatic High Beam), čiže automatická funkcia svetiel, ktorá rozpoznáva svetlomety oproti idúcich vozidiel a automaticky prepína na stretávacie svetlomety.

AHS (Adaptive High-Beam System) modernejší variant, ktorá automaticky prispôsobuje dĺžku svetelného lúča podľa vzdialenosti prichádzajúceho vozidla.

BLIS (Blind Spot Detection) Systém na kontrolu mŕtveho uhla sleduje kritické miesto po oboch stranách automobilu, kde sú vozidla v spätných zrkadlách viditeľné len obtiažne.

LDA (Lane Departure Alert), ktorý upozorní vodiča pri neúmyselnom opustení jazdného pruhu.

LKA (Lane Keeping Assist) je systém, ktorý miernymi zásahmi do riadenia pomáha udržiavať smer v označenom jazdnom pruhu.

Aj vďaka týmto systémom sa stáva jazda vo vozidle nielen komfortnou, no najmä bezpečnejšou.