TEST: Ford Transit Custom Nugget | Hotelová izba pre dnešný svet

1007
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Aj vás pochytil cestovateľský ošiaľ? Po minulom lete doma sme si toto leto konečne mohli užiť (takmer) ako sa patrí. Na dovolenke a cestovaním.

Rok je dlhá doba a cestovanie sa zmenilo. Ľudia sa začali prikláňať k cestovaniu samostatne a do popredia sa dostali kempingové dodávky, campervany. Že ste to ešte neskúsili? Mali by ste.

Obľúbená dodávka s modrým oválom je na trhu už dlho a cestovateľský Nugget tiež nie je úplným nováčikom. Akurát k nám sa dostal s odstupom. Čakanie sa oplatilo. Z hľadiska exteriéru nastali minimálne zmeny. V našej špecifikácii sme dostali vyklápaciu strechu, pod ktorou sa nachádza druhé podlažie s posteľou, a samozrejme markízu.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Unikátny interiér

Ťažiskovým však bude interiér, ktorý vznikal v spolupráci so spoločnosťou Westfalia. Renomovaný úpravca priniesol v Nuggete niekoľko riešení, ktoré z neho robia ten pravý campervan na cesty aj s početnejšou posádkou. Z pohľadu vodiča je jediným rozdielom páka ručnej brzdy, ktorá po zatiahnutí spadne naspäť, aby sa sedadlá po odparkovaní mohil otáčať. Vodičovmu zraku neujde ani ovládací panel v strope.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Zvyšok interiéru už je prakticky hotelovou izbou a má dve možnosti rozloženia. Tá prvá, denná, sa vám naskytne po vyklopení stolíka a strechy. Tu máte k dispozícií lavicu s tromi miestami na sedenie a otočené sedadlo vodiča a spolujazdca slúžia ako ďalšie dve miesta na spoločné sedenie.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Kuchynka sa vo väčšine campervanov nachádza na bočnej stene na strane vodiča. Nugget je však iný a kuchyňu má vzadu. V praxi to znamená, že ju môžete používať aj vtedy, ak je lôžko na spodnom podlaží roztiahnuté. Dostupné sú dva horáky, chladnička a umývadlo s teplou vodou, ktorá pri campervanoch nie je samozrejmosťou. Výbave sekunduje rad skriniek a zásuviek.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Ergonomická špička

V ergonómii Nugget doslova exceluje. Všetky veci spojené s varením dokážete obslúžiť priamo z kuchynky. Vypustiť alebo napustiť nádrže na vodu? Nie je problém. Zapnúť plyn? Všetko od odistenia nádrže s plynom až po otočenie ventilu sporáku dokážete spraviť jedným siahnutím do priečinka pod sporákom. Potrebujete zapnúť čerpadlo na teplú vodu? Jedno stlačenie spínača a je to. No a chladnička? Otočte sa trochu bokom a ste v nej. Jediný dôvod, pre ktorý budete musieť opustiť kuchyňu, je nastavenie nezávislého kúrenia na centrálnom paneli. Kúrenie má pritom viac prieduchov po celom aute, aby sa teplý vzduch dostal všade čo najrýchlejšie.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Rýchla sprcha pod otvorenými zadnými dverami a je čas spať. O rozložení spodnej lavice na lôžko ste už čítali. To je určené skôr pre nižších ľudí. Prichádza na rad zvesenie horného lôžka z vyklopeného stropu. Povolením dvoch aretačných bodov sa pred vami rozprestrie lôžko pre dvoch vysokých dospelých. Ford však myslel aj na ratolesti a lôžko doplnil sieťkou pre deti. Jediným „hygienickým“ negatívom je výstup, ktorý musíte zvládnuť stúpením na kuchynskú linku.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Jazdné vlastnosti pri campervane nie sú tým najdôležitejším. Príjemne však prekvapila tichosť jazdy. V porovnaní s bežnou verziou na hlučnosti nepridala ani markíza, ani vyklápacia strecha. Ba čo viac, ani náklad v skrinkách či záclonky neštrngotali. Teraz však príde správa, ktorá vás nepoteší. Toto auto si na Slovensku nekúpite.

Dostupná však bude verzia s celkovou dĺžkou väčšou o 40 centimetrov. Dlhšia verzia príde aj s toaletou, a tak svoje auto nebudete musieť opustiť prakticky vôbec. Ak sa vám páčila táto pojazdná hotelová izba, pripravte sa na to, že Ford ponúkne apartmán.

Mrkni naše nové video: