Svet je ešte stále v poriadku. Lexus si dal patentovať označenie IS 500!

1305
Zdroj: TS Lexus

Všetko nasvedčuje tomu, že Lexus opäť chystá niečo špeciálne pre priaznivcov rýchlych sedanov. Žiadosť, ktorú podala japonská značka na americký patentový úrad, naznačuje, že v budúcnosti vyrazí na cesty omnoho silnejší variant modelu IS.

Dokumenty na registráciu označenia IS 500 podali na United States Patent and Trademark Office 25. júna 2020. Stratégia pomenovania modelov áut spoločnosti Lexus potvrdzuje, že japonská značka plánuje uviesť na trh sedan dosahujúci silný výkon.

Zdroj: TS Lexus
Zdroj: TS Lexus

Napokon, správy o tom, že Lexus plánuje model IS v silnejšej verzii, sa objavujú už niekoľko týždňov. So špekuláciami prišiel japonský časopis Mag X, neskôr sa touto témou zaoberali aj americké médiá. Ak automobilka Lexus naozaj uvedie do predaja model IS 500, práve USA budú pre toto auto najdôležitejším trhom. 

Osmička alebo šestka?

V súčasnosti ešte nie je známe, na aký motor chce výrobca staviť. Označením 500 teraz značka definuje dva varianty pohonu. Lexus LC 500 disponuje motorom s atmosférickým nasávaním V-8 s objemom 5 litrov. Na trhu je k dispozícii aj limuzína  LS 500, v ktorej Japonci použili motor V6 twin turbo s objemom 3,5 l. Výkonnosť motorov v oboch prípadoch výrazne prekračuje 400 koní. To znamená, že Lexus IS 500 dostane solídnu zásobu sily. 

Zdroj: TS Lexus
Zdroj: TS Lexus

Treba dodať, že japonská značka pracuje aj na novej hnacej jednotke V8 4.0 twin-turbo. Motor však nie je pripravený a nie je známe ani označenie áut, ktoré ho budú mať.  Špekulácie hovoria o výkone okolo 600 koní a označení 600. Zatiaľ je však málo pravdepodobné, že práve takáto hnacia jednotka sa dostane pod kapotu Lexusu IS 500.

Návrat k tradícii

Výkonnejší variant Lexusu IS by celkom určite potešil fanúšikov značky a športových limuzín. Kompaktný sedan Lexusu má v tomto ohľade bohatú tradíciu. Na začiatku malo auto motor vhodný na tuning. V roku 2003 na tuningovej výstave SEMA vystavil Lexus exemplár IS 430 s vé-osmičkou a s výkonom 340 koní.

Zdroj: TS Lexus
Zdroj: TS Lexus

O štyri roky neskôr oficiálne uviedol do predaja model IS F, teda prvé auto zo športovej rodiny označenej šiestym písmenom abecedy. Pod kapotu auta sa vtedy dostala päťlitrová vé-osmička s viac ako 420 konskými silami. Taký istý motor s drobnými inováciami dnes nájdeme aj v Lexuse LC 500.

NEPREHLIADNITE: