Suzuki Vitara: Ďalší facelift dokazuje, že vek je len číslo

966

Štvrtá generácia obľúbeného japonského SUV prišla na trh už pred 10-timi rokmi a v roku 2018 jej výrobca doprial prvú rozsiahlejšiu modernizáciu. Odvtedy už ale prešlo ďalších šesť rokov a bestseller potreboval ďalší facelift. Tentokrát vizuálne decentný a zameraný skôr na technológie.

Decentný preto, lebo nejde o žiadne revolučné zmeny v dizajne. Napokon, to by sme od Suzuki ani nečakali. Vitara dostane predné svetlá s modernejšou grafikou, zmenil sa tvar prednej masky, predných blatníkov a v zadnej časti si tí pozornejší tiež všimnú zopár nových prvkov. Samozrejme, pribudli ďalšie farby laku a disky kolies, to je už taká faceliftová klasika.

Nový displej

Pohľad do interiéru prezrádza, že ani tu výrazné zmeny nenastali. Architektúra palubnej dosky ostáva zachovaná, novinkou je 9-palcový stredový displej s inovovaným multimediálnym systémom, ktorý ponúka funkcie Apple Car Play a Andrioid Auto bez nutnosti použiť kábel. Pribudla tiež mobilná aplikácia, vďaka ktorej môžete byť s Vitarou neustále v spojení.

Výrobca zásadne vylepšil asistenčné systémy, nakoľko požiadavky EÚ sú stále prísnejšie. Predkolízny asistent sa po novom spolieha na duálne senzory, ktoré by mali rýchlejšie a presnejšie spoznať možnú prekážku – systém vníma najmä chodcov a cyklistov v okolí vozidla. Ďalej pribudla interiérová kamera, ktorá má za úlohu sledovať únavu vodiča a tiež prepojenie adaptívneho tempomatu s čítaním dopravných značiek.

Pod kapotou žiadna zmena

Aj po modernizácii by mali ostať v ponuke súčasné dve pohonné jednotky. Ide o motor 1,4 BoosterJet s mild hybridom a 1,5-litrový full hybrid DualJet. Našťastie, v platnosti ostáva aj možnosť kombinácie týchto motorov s obľúbeným pohonom všetkých kolies Allgrip Select.

Presný termín, v ktorom modernizované Suzuki Vitara dorazí na Slovensko zatiaľ nepoznáme. A nevieme ani to, či sa bude meniť jeho základná cena. Dnes si japonský výrobca podľa cenníka za Vitaru pýta najmenej 21 990 eur (akciová cena 17 990 eur).