Športová divízia Toyota GR ponúka až 14 modelov – potečú vám z nich sliny!

1354

Toyota už dva roky vyvíja novú značku športových vozidiel GR. Je to skratka Gazoo Racing, pretekárskeho tímu japonskej značky, ktorý je zodpovedný za úpravu týchto áut. Športový rad Toyoty GR v Japonsku má už 14 modelov – od športových kupé až po 8-miestne vany.

Séria modelov Toyoty športovo upravených tímom Toyota Gazoo Racing debutovala v Japonsku koncom roku 2017. Na začiatku zahŕňala 7 modelov, za dva roky sa ich počet zdvojnásobil. Úprava verzií sériovo vyrábaných vozidiel má tri úrovne – najvyššiu GRMN s výrazne silnejším motorom, strednú GR a základnú GR Sport. V japonských showroomoch je možné dokúpiť aj GR PARTS, čiže súčasti na úpravu sériových vozidiel tejto značky.

1Kupé a kabriolet s logom GR

Vlajkovou loďou s logom GR je samozrejme nová GR Supra – globálny model vyvinutý v spolupráci s BMW, ktorému dal finálny vzhľad tím Toyota Gazoo Racing. Nové kupé vyrábajú v limitovanom počte – v tomto roku ich Toyota vyrobila 900.

Vozidlo má klasické usporiadanie športového kupé s motorom vpredu a pohonom zadných kolies, s dokonalým rozložením hmotnosti 50 : 50 medzi prednou a zadnou nápravou a zlatým pomerom 1,55 medzi rázvorom náprav a ťažiskom. Vpredu uložený radový šesťvalec 3.0 ponúka výkon viac ako 250 kW/340 koní. Japonci majú k dispozícii tri verzie vybavenia GR Supra a diely GR PARTS.

Kupé Toyota 86 (v Európe GT86) má až dva modely s logom Gazoo Racing – GR Sport a viac modifikovaný GR. Prvý z nich predstavil nové prvky vo farbe gray metallic – zadný spojler, kryt na elektricky nastaviteľné zadné zrkadlá, dekorácie blatníka a špeciálne prahy, malý športový volant, športové budíky a čierne ozdoby.

Vo verzii GR sa objavili ako športové doplnky predný spojler, špeciálny zadný nárazník s centrálne umiestneným výfukom, podbehy kolies a hliníkové disky RAYS s pneumatikami Michelin Pilot Sport 4. Športové sedadlá Recaro sú potiahnuté Alcantarou. Podvozok má predné aj zadné pružiace vzpery, pruženie s tlmičmi SACHS vyladenými tímom Gazoo Racing a diferenciál s obmedzeným preklzom Torsen.

Je zaujímavé, že na japonskom trhu ponúka Toyota aj ďalšie vozidlo zo športovej línie. Kabriolet Copen GR Sport je postavený na základe malého modelu Daihatsu, ktorý je menší dokonca aj od Toyoty Aygo. Turbomotor s medzichladičom a s výkonom 47 kW/64 koní spolupracuje s päťstupňovou manuálnou prevodovkou alebo prevodovkou CVT so siedmimi simulovanými prevodmi Super Active Shift.

Diferenciál s obmedzeným preklzom, zosilnenie podvozku a disky BBS dopĺňa elektrické ovládanie sklápania strechy, sedadlá RECARO a kožený volant MOMO s elektrickým posilňovaním riadenia. K doplnkovej výbave patria prahové lišty, predný spojler, predné a zadné krídlo a zadný spojler.

Späť