Škoda chráni nie len alergikov za volantom. Potrebuje však aj vašu pomoc

2105
Zdroj: Škoda

Alergia. Slovko, ktoré vyťahujeme do nášho slovníka každoročne s príchodom jari za sprievodu poriadneho kýchnutia. Škoda chce nešťastníkov s touto diagnózou ochrániť veľmi jednoduchým spôsobom.

Príznaky alergie môžu významne ovplyvniť bezpečnosť prevádzky auta, pretože kýchnutie za volantom pri jazde rýchlosťou 50 km/h znamená, že zhruba 30 metrov prejdete naslepo. Účinnou prevenciou je systém od značky Škoda s názvom Climatronic Air Care, používaný v mnohých vozidlách značky.

Zdroj: Škoda
Zdroj: Škoda

Pomocou rôznych senzorov okrem iného monitoruje kvalitu vzduchu vo vozidle, rozpozná zvýšenú koncentráciu peľov a poletujúceho prachu a automaticky proti nim zasiahne. Dôležitým faktorom, ovplyvňujúcim čistotu vzduchu v interiéri súčasných modelov značky, sú aj kabínové filtre, ktoré zachytávajú drobné častice, majú antibakteriálny účinok a sú dokonca schopné absorbovať nepríjemné pachy. Má to však háčik.

Civilizačný problém

Podľa výskumu inštitútu European Academy of Allergy and Clinical Immunology (eAAC) z roku 2016 trpí viac ako 150 miliónov osôb v Európskej únii rôznymi alergiami. Pomocou účinných kabínových filtrov a inteligentných klimatizácií, ako je Climatronic so systémom Air Care, zabránia aktuálne vozidlá Škoda vstupu až 99 % peľov a väčšiny drobných častíc do interiéru vozidiel.

NEPREHLIADNITE:

Tým sa zvyšuje bezpečnosť jazdy pre alergikov a ľudí s chronickými dýchacími problémami, ako aj jazdný komfort všetkých členov posádky, najmä citlivých ľudí a detí – napríklad v mestách s vysokou koncentráciou poletujúceho prachu a v ďalších regiónoch so zlým ovzduším.

Senzory a snímače

Klimatizácia Climatronic so systémom Air Care, ktorá je pre novú generáciu modely Octavia a pre modely Karoq, Kodiaq a Superb k dispozícii ako súčasť sériovej alebo voliteľnej výbavy, meria pomocou rôznych senzorov kvalitu a vlhkosť vzduchu v interiéri. Ak zistí silné znečistenie vzduchu v interiéri, automaticky sa aktivuje funkcia vnútornej cirkulácie. To znamená, že do vozidla sa tak zvonku nedostane žiadny ďalší znečistený vzduch a vzduch v interiéri sa prečistí vnútornou cirkuláciou.

Zdroj: Škoda
Zdroj: Škoda

Pri tomto procese vzduch opakovane prechádza kabínovým filtrom s aktívnym uhlím, ktorý je súčasťou systému Air Care. Ten zachytí nielen malé častice, ale má aj antibakteriálny účinok a do auta nevpustí ani choroboplodné zárodky. Okrem toho absorbuje tiež nepríjemné pachy; v prípade potreby je aj tu nápomocná funkcia vnútornej cirkulácie, napríklad keď sa do auta dostanú výpary zo zmesi z ostrekovačov.

Filtre a ich údržba

Škoda vo svojich vozidlách používa tri rôzne kabínové filtre. Popri variante Economy, určenému pre celú modelovú paletu značky Škoda, používa automobilka tiež peľové filtre s aktívnym uhlím a pachové filtre, ktoré popri maximálnej filtračnej účinnosti tiež absorbujú baktérie a nepríjemné pachy.

Zdroj: Škoda
Zdroj: Škoda

Aby bola zaručená vysoká účinnosť filtrácie, je nutné kabínové filtre pravidelne meniť. Ideálnym momentom pre výmenu filtra je jar alebo začiatok leta. Dôvodom je, že filtre môžu byť po mnohých zimných jazdách v daždi a snehu napadnuté plesňou. Súčasne s výmenou filtra sa ponúka aj vykonanie kontroly funkcie klimatizácie, aby bola pripravená na vysoké letné teploty.