Klimatizácia alebo otvorené okno? Vieme, čo je lepšie a kedy

3206
Zdroj: Unsplash

Klímovať či neklímovať? Táto otázka ako zo Shakespearového diela trápi vodičov každé leto. Čo je teda lepšie a prečo?

S príchodom letných mesiacov je klimatizácia stále namáhanejším prvkom výbavy auta. A pritom existuje viacero typov vodičov. Jedni majú otvorené okno, druhí majú zapnutú klímu a tretí aj aj. Na výhodnosť a vhodnosť jedného či druhého riešenia pritom vplýva niekoľko faktorov od zdravia až po ekonomickosť prevádzky. Tak kedy sa oplatí otvorené okno? Oplatí sa vôbec?

Zdroj: Hyundai
Zdroj: Hyundai

Boriči mýtov z relácie Mythbusters sa pozreli na tú ekonomickú stránku celej situácie. Počas svojich meraní zistili, že približne do rýchlosti 80 km/h sa viac oplatí mať otvorené okno ako spustenú klimatizáciu. Úspora paliva z vypnutej klímy je totiž väčšia ako strata paliva kvôli zhoršenej aerodynamike z otvorených okien. Faktom ale zostáva, že tento pokus je starý viac ako 10 rokov a technológie sa časom posunuli a zefektívnili. Ak však plánujete jazdiť po meste, pokojne vypnite klímu a iba vetrajte.

 

Ak by ste jazdili s otvoreným oknom vo vyšších rýchlostiach, tu už nezohráva rolu iba ekonomický faktor, ale aj zdravotné riziká. Pri mimomestských a diaľničných rýchlostiach už riskujete poškodenie sluchu. Ďalším rizikom sú všetky prachy, pele a iné drobné častice, ktoré sú schopné poškodiť vám zrak, a to i v nižších rýchlostiach.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

Ak teda chcete jazdiť úsporne a zároveň zdravo, pri jazde s otvoreným oknom by ste vždy mali okuliare s dostatočne veľkým rámom. A ak rýchlosť prekročí mestskú päťdesiatku, okamžite by ste mali presedlať na klimatizáciu.