Rolls-Royce postavil lietadlo. Funguje čisto na elektrinu a letí 480 km/h

1753
Zdroj: Rolls-Royce

Používa batérie s najvyššou hustotou v segmente a skutočne lieta.

História spoločnosti Rolls-Royce je úzko spojená s leteckým priemyslom. Motory do lietadiel začali už vyrábať v roku 1914, kedy vypukla prvá svetová vojna. I keď sú medzi širokou verejnosťou známi najmä vďaka super luxusným autám, lietadlá vyrábajú naďalej.

Ich najnovší stroj je poháňaný čisto na elektrinu. Volá sa Spirit of Innovation (duch inovácie) a jeho vrtuľu poháňajú elektromotory napájané z batérií. Ako pri elektromobile, tak aj pri elektrolietadle. A najlepšie na tom celom je, že tento ťažký stroj nie je iba štúdiou. Skutočne sa dokázal odlepiť od zeme. Spoločnosť absolvovala prvý 15-minútový let, ktorý odštartoval testovaciu fázu pred zaradením do komerčnej výroby.

Lietadlo je určené iba pre jedného cestujúceho – pilota. Je poháňané až tromi motormi s celkovým výkonom 400 kW a dosiahnuť dokáže až 480 km/h. Batéria sa skladá z 6000 článkov a a ide o najhustejšiu batériu použitú v lietadle vôbec. Ďalšie detaily špecifikácie zatiaľ nie sú známe. Projekt vzniká v spolupráci s vládou Spojeného kráľovstva a Inštitútom pre letecké technológie (ATI).