Prvé pozitívum Brexitu? V UK povolia autonómnu jazdu… V konkrétnej situácii

643
Zdroj: redakcia

Systém použijete len na diaľnici a len v pomalých rýchlostiach.

Myslíte si, že si Spojené kráľovstvo odchodom z EÚ pomohlo? My rozhodne nie. I keď jedna maličkosť by sa predsa len našla. Zatiaľ, čo EÚ je v zavádzaní systémov autonómnej jazdy veľmi opatrná, niektoré krajiny už technológiu schválili. Spojené kráľovstvo sa tento rok pridá do skupiny krajín, v ktorých budú vodiči môcť dať ruky z volantu. Informuje o tom portál Autoexpress.

Hands-free jazda

V Británii nebudú používať pojem autonómna, nakoľko ruky z volantu budete môcť zložiť iba v jednej konkrétnej situácii. Aj tak však ide o istú úroveň autonómnosti, nakoľko auto bude jazdiť samo. Legislatívne pôjde o jazdu bez použitia rúk, tzv. hands-free.

Technológia bude vychádzať z dnes už dobre známych asistenčných systémov. V princípe stačí, aby vaše auto malo systém ALKS (Autonomous Lane-Keeping System – v rôznych autách sa môže volať rozlične). V spojení s adaptívnym tempomatom bude môcť auto jazdiť úplne samostatne na diaľnici do rýchlosti 60 km/h. Využijete ho teda v zápchach a zhustenej doprave.

Ministerstvo dopravy Spojeného kráľovstva informuje, že autonómnu jazdu povoľuje zatiaľ len veľmi opatrne. Nevylučuje však, že v blízkej budúcnosti by sa rýchlostný limit mohol zvýšiť na 110 km/h.