Potichu ukončili výrobu legendárneho MPV. Náhrada nebude, tak nám treba

2903

Pamätáte si ešte na MPV? Ak nie, môžete si túto nádherne užitočnú a logicky opodstatnenú kategóriu vozidiel pripomenúť pohľadom do katalógu… asi už len SEAT-u Alhambra, o ktorom sme vám natočili video. Jeho v podstate už jediný konkurent – Citroën Grand C4 Space Tourer – to totiž už má za sebou. 

Len pred pár týždňami sme vás informovali o predčasnej a tragickej smrti Fordu Mondeo a dnes máme na stole ďalšiu obeť éry SUV.

Nová doba

Citroën diskrétne ukončil výrobu svojho kedysi najpopulárnejšieho MPV, modelu Grand C4 Picasso (alebo Grand C4 SpaceTourer), ktorý minimálne naprieč koncernom Stellantis nemal vyzývateľa (Chrysler Pacifica je príliš veľký a príliš neponúkaný v Európe).

TEST: Citroën SpaceTourer | Zahojený

Citroën ukončil výrobu tohto auta relatívne potichu a dôvody ukončenia výroby značka, samozrejme, naznačila. Automobilka tvrdí, že “meniace sa očakávania v oblasti modernosti, štýlu a použitia odklonili zákazníkov ďalej od trhu s MPV”. Pre tých, čo vedia elementárne čítať medzi riadkami, ide o stredne diplomatickú verziu vety “Ľudia chcú SUV, my potrebujeme profit, čo máme robiť?”. 

Ku cti však modelu Grand C4 SpaceTourer / Picasso slúži, že svoje už má na trhu odkrútené. Po úspešnej prvej generácii je tá aktuálna na trhu už od roku 2013, keď dostala nový dizajn prednej časti s rozdelenými svetlometmi, na ktorej čaro prichádzajú mnohé moderné automobilky až dnes. Okrem toho, už od roku 2013 jazdí na rozšírenej platforme EMP2 koncernu PSA a za ten čas si Grand C4 SpaceTourer stihol nájsť státisíce zákazníkov, čiže vesmír je asi stále v poriadku.

Pre záujemcov o zaujímavé MPV sa však ponuka modelov opäť zmenšila. V Stellantise tradičné MPV zmizli a zostali len osobné verzie dodávkových modelov SpaceTourer a Berlingo. A keďže Alhambra so Sharanom končia, zostal už len menší Touran a tradiční zachráncovia Ford Galaxy a S-Max.