Je po ňom! Vo Valencii vyrobili posledný Ford Mondeo a môžeme si za to sami

6310
Zdroj: TS Ford

Ľudia zvyknú pomerne radi vyplakávať nad vecami, nad ktorými mali kontrolu dovtedy, kým ju nestratili. Je to prirodzené. Podobne prirodzené, ako prezencia populárneho sedanu, kombi alebo liftbacku strednej triedy na európskom trhu. Zbohom Ford Mondeo, odteraz už len v Číne!

Posledným vyrobeným kusom bolo – veľmi príznačne – sivé kombi, ktorého fotografiu zverejnili na sociálnej sieti LinkedIn. K pamätihodnej udalosti prišlo presne 4. apríla tohto roku.

Posledné Mondeo. Áno, uhádli ste – je to kombi

Globálny sen

Ford Mondeo prišiel v roku 1992 ako prvý globálny model značky, čo sa mu prvé generácie aj darilo – napríklad v USA patril so svojím európskym vzhľadom, úspornými motormi a menom Ford Contour k obľúbeným malým autám svojej kategórie aj doby.

Zdroj: WheelsAge.org

Mondeo darovalo Európe štyri generácie a mnoho predajných úspechov, Ford však vycítil pohyby zákazníckych preferencií smerom ku stále populárnejším SUV a preto sa rozhodol Mondeo zaškrtiť v prospech iných modelov. Je to smutné, ale možno lepšia manipulácia s menom, ako v prípade (kedysi) športovej Pumy. Alebo by ste chceli Mondeo-SUV?

Zdroj: WheelsAge.org

Čínska realita

To, čo bolo kedysi vozidlom pre celý svet, sa dnes už dokáže uživiť len v Číne, kde majú sedany svoje miesto na trhu aj napriek roku 2022. Práve tam sa totiž predstavila piata generácia Mondea, ktorá sa v Číne aj bude vyrábať – presnejšie v závode Changan Ford.

Zdroj: WheelsAge.org

Aby sme boli ku Fordu korektní, nie je jedinou automobilkou, ktorá veľké sedany (a kombi a liftbacky) zavrhuje v prospech SUV. Podobnú zmenu nedávno oznámil aj Opel so svojou Insigniou, Citroën už namiesto nízkeho C5 ponúka model C5 X a tragédiu tradičných karosérií zavŕši Volkswagen so Škodou – uvedením nového Passatu a Superbu, ktorý si už kúpite len ako kombi.

Prežije túto stratu európsky trh? To ukáže až čas. Na to, aby sa však podobné veci už neudiali, stačí jedna veľmi jednoduchá vec – kupovať autá, ktoré máte radi, kým to ide. Lebo nebude na výber!