Podľa Consumer Reports sú tri najúspornejšie autá japonské

1213

Hybridný Lexus UX a Toyota RAV4 sú najúspornejšie SUV na trhu. Vyplýva to z testov  prestížnej spotrebiteľskej organizácie v USA Consumer Reports, ktorá testovala vozidlá v reálnych podmienkach. V prvej desiatke sa umiestnili takmer výlučne japonské modely, s jedinou výnimkou od General Motors.

Obrovský úspech SUV na trhu má aj svoje negatívne dôsledky v podobe zvyšujúcich sa emisií a CO2. Je to pochopiteľné – majú vyššiu hmotnosť a väčšiu čelnú plochu, ktorá zhoršuje aerodynamiku vozidla, čo logicky zvyšuje spotrebu paliva. No keď umiestnite pod kapotu SUV hybridný motor, spotreba paliva môže byť ekonomickejšia ako pri priemernom sedane.

Organizácia Consumer Reports každý rok zrealizuje viac ako 50 rôznych automobilových testov. Jedným z nich je meranie spotreby paliva.  Na testy nakupuje organizácia autá za vlastné prostriedky pochádzajúce od členov a nevyužíva podporu žiadnych sponzorov ani reklamných partnerov. Všetky SUV testované na spotrebu paliva majú pohon 4×4 a prešli rovnakú trasu v meste a na diaľnici.

1. miesto: Lexus UX 250h E-Four

UX je nový kompaktný SUV značky Lexus, ktorý je v ponuke aj s hybridným pohonom a motorom 2,0 l s celkovým výkonom 184 koní. Auto vytvorili na platforme GA-C. Verzia 4×4  s inteligentným pohonom E-Four spotrebuje podľa jazdného cyklu WLTP od 5,8 l/100 km.

Organizácia Consumer Reports dosiahla vo svojom teste vozidla výsledok 6,35 l/100 km. Pričom mestská spotreba bola 7,35 l/100 km a na autostráde bol zaznamenaný odber 5,6 litra na stovku.

2. miesto: Toyota RAV4 Hybrid AWD-i

Toyota RAV4 je SUV strednej veľkosti postavené na platforme GA-K, väčšej ako  GA-C. Hybridný pohon všetkých štyroch kolies s motorom 2,5 l dodáva výkon 222 k a zrýchľuje vozidlo na stovku za 8,1 s.

Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

Podľa jazdného cyklu WLTP má RAV4 v tejto verzii spotrebu od 5,6 l/100 km. V teste Consumer Reports sa dosiahli nasledovné hodnoty: 6,35 l/100 km v priemere, z  toho 7,3 litra v meste a 5,73 na diaľnici.

3. miesto: Subaru Crosstrek plug-in hybrid

Subaru Crosstrek (medzinárodný názov Subaru XV) je kompakt, ktorý má v hybridnej plug-in verzii pohonnú jednotku s názvom e-Boxer 2,0 l s výkonom 138 k a elektromotorom s výkonom 120 k.

Kombinovaný výkon sústavy predstavuje 150 k. Vozidlo je vybavené pohonom všetkých kolies 4×4 Symmetrical All-Wheel Drive a v režime EV môže prejsť 27 km. Výsledky spaľovania a spotreby energie sú podľa Consumer Reports 42 mpge (mpge je ekvivalent míľ na galón benzínu alebo ekvivalentné množstvo spotrebovanej elektrickej energie). To je v prepočte na náš používaný ukazovateľ 5,6 litra benzínu na 100 kilometrov. V meste 6,3 a na diaľnici 5,15 litra v priemere.