Pirelli predstavilo pneumatiku, ktorá sa pripája na internet

4155
Pirelli P-Zero
Zdroj: Pirelli

Dnes zdieľame takmer všetko cez internet – fotografie, videá, dokumenty… Upchaté cesty hlavného mesta počas poobedňajšej špičky či nehody hlási v našich smartfónoch takmer každá navigačná aplikácia. Ale čo tak zájsť do ešte väčších detailov? Pirelli vyvinulo technológiu, vďaka ktorej sa vaše auto dozvie o každej mláke na ceste domov. A to je už poriadne sci-fi.

Pneumatika s WIFI?

V pneumatike Cyber Tyre, ako ju zatiaľ v Pirelli nazvali, je ukrytý počítač  vo veľkosti mince. Ten obsahuje senzor, procesor a komunikačnú elektroniku. Malý počítač pomocou senzoru zachytí okrem mláky vody i výtlk alebo inú prekážku priamo pod kolesom.

Následne informáciu z pneumatiky pošle do riadiacej jednotky v aute, odkiaľ ju vozidlo vďaka 5G sieti dokáže zdieľať s ďalšími automobilmi v blízkom okolí. Na základe prijatia takejto cennej informácie dôjde v druhom vozidle k úprave rýchlosti jazdy, nastavenia tlmičov, prípadne i stabilizačného systému. Cyber Tyre však dokáže hlásiť vodičovi aj samotný stav pneumatiky – hĺbku dezénu, jej tlak a teplotu, či dokonca viacosové zrýchlenie.

Zdroj: Pirelli
Zdroj: Pirelli

Prvá skúška dopadla na výbornú

Pirelli má za sebou prvé testy na uzavretej skúšobnej dráhe. Malé počítače osadili do pneumatík P-Zero Trofeo obuté na Audi A8. Okrem toho, že inteligentné pneumatiky
úspešne detekovali zmenu podmienok, teda mokrú cestu, informácia sa cez sieť úspešne dostala do Q8, ktorá tesne nasledovala limuzínu, a to ešte predtým, než sa kolesá Q8 dotkli mokrej časti vozovky.

Podobná technológia už našla svoj význam v nákladnej doprave, kde mechanikom výrazne šetrí čas (a peniaze). Vďaka nej totiž ihneď vedia, ktorá pneumatika potrebuje dofúkať alebo rovno vymeniť. Nám, obyčajným šoférom, ostáva len čakať, kedy sa rozhodne Pirelli implementovať technológiu Cyber Tyre do bežnej premávky.