Nuda v karanténe? Týchto 10 automobilových múzeí si pozriete online!

6172

Nikto z nás to v karanténnych časoch nemá jednoduché. V Autográtise však vieme, že obzvlášť utrpeli aj fanúšikovia motorizmu. Cesty sú síce prázdnejšie, nemôžeme sa však na nich stretať a kecať o nápravách a hriadeľoch. Zavreli ešte aj všetky showroomy a konať sa nebudú ani najbližšie autosalóny. Niečo však zostalo otvorené, aj keď len virtuálne – múzeá!

1. Škoda Muzeum

Našu púť automobilovými múzeami môžeme začať v nie až tak ďalekej Mladej Boleslavi. Toto múzeum prešlo v roku 2012 rozsiahlou modernizáciou, veľmi pôsobivé však bolo aj dávno predtým. Nezabudnite, že Škoda, resp. Laurin & Klement je 5. najstaršou automobilkou sveta a z pohľadu histórie má skutočne čo ponúknuť.

2. Mercedes-Benz Museum

Viete si asi predstaviť, aké pompézne môže byť múzeum najstaršej automobilky na svete? Že hej? No, tak teraz k vašej predstave pridajte ešte asi dve poschodia a budete približne tam, kde je múzeum Mercedesu-Benz v Stuttgarte. Veď si pozrite sami, ako pekne je nafotené!

3. Porsche Museum

Ďalšia stuttgartská budova, ktorú by ste nemali odmietnuť prelustrovať zvnútra práve teraz, keď máte najviac času na obdivovanie nekompromisných línií Porsche 917 či 962, skrytú krásu desiatok prototypov, či napríklad aj na tichú zastávku pri modeli 550 Spyder, akým jazdil James Dean.

4. Museo Ferrari

Múzeum Ferrari v talianskom Maranelle je – ako aj samotná automobilka – jedno z tých úplne najslávnejších. Expozícia sa síce v skutočnosti stále mení, ale vždy je to len kozmetické – zbierka automobilky vám vyrazí dych aj cez router.

5. Honda Collection Hall

V japonskej Motege sa nachádza panoptikum úplne všetkého, čo kedy Honda vyrobila. To neznamená len osobné autá, ale aj monoposty, motory, bicykle, modely áut a jednoducho všetko, čo sa týka Hondy. Áno, vrátane kosačiek a legendárneho robota Asimo.

6. Mazda Museum

V Japonsku ešte zostaneme, konkrétne v Hirošime. Tu by sme nenašli nič iné, než múzeum jednej z našich najobľúbenejších automobiliek, Mazdy. Nájdete tu klasické autá, pretekárske špeciály a samozrejme aj veľa inej, mazďácky tvrdohlavej techniky (pozeráme sa na teba, Wankelov motor).

7. McLaren Technology Centre

Tvárte sa akoby nič a prejdite sa zázemím legendárnej anglickej automobilky vo Wokingu. Okrem sympatického chodníčku s extrémne anglickým trávnikom a trocha úchylným jazierkom tu nájdete aj niekoľko najúžasnejších pretekárskych a cestných vozidiel. A to sa oplatí.

8. Museo Horacio Pagani

Vráťme sa ešte na chvíľu do Talianska (samozrejme – len virtuálne, teraz sa tam nedostanete a nai nechcete). Pagani je neveľká automobilka s krátkou, ale veľmi bohatou tradíciou. Horacio Pagani do svojho múzea vyselektoval neikoľko ikonických modelov pre automobilku, počnúc prototypmi Zondy a Huayrou určite nekončiac!

9. Museo Lamborghini

Nebudete mi veriť, ale okolie talianskej Bologne dalo svetu oveľa viac dôvodov na neobmedzenú vďačnosť, ako len najlepšiu omáčku na vaše cestoviny. Z neďalekého mestečka Sant’Agata Bolognese pochádza aj automobilka Lamborghini, ktorej múzeum tiež neuniklo objektívom fotografov Googlu. Nie je za čo!

10. Toyota Automobile Museum

Toyota je veľmi cool automobilka, keby ste ju náhodou tak nevnímali. Ale ak chcete, môžete sa o tom presvedčiť aj svojpomocne pomocou jej múzea, ktoré sa nachádza v japonskom Nagakute. Od prvého modelu s názvom AA až po súčasný vodíkový Mirai, v tomto múzeu nájdete úplne všetko. Legenda hovorí, že na budovanie jeho základov sa použilo niekoľko LandCruiserov, takže nikdy nespadne.

11. NEPREHLIADNITE:

Mrkni naše nové video: