Nový Nissan Leaf odhalený. Na jedno nabitie prejde takmer 400 km

Druhá generácia modelu Leaf prichádza s ostrejším dizajnom aj technológiou polo-autonómneho riadenia.

666

Už pri konštruovaní a navrhovaní prvej generácie bol model Leaf pre Nissan kľúčový. Teraz prichádza druhá generácia, ktorá má podľa vyjadrení automobilky posunúť elektromobil opäť o krok bližšie k mainstreamovému segmentu.

Vyspelejší dizajn

Nová generácia modelu Leaf oproti predchodcovi výrazne dospela. Oblé krivky boli nahradené ostrejšími, čo model Leaf zvýrazní. Dizajnovo druhá generácia čerpá z konceptu IDS, ktorý sme mohli vidieť na autosalóne v Tokiu pred dvoma rokmi. V prednej časti nájdeme typickú mriežku chladiča V-motion, ktorú dopĺňajú štíhle svetlomety s technológiou LED. Plávajúca strecha zasa vzbudí dojem pohybu a pôsobí štýlovo.

Úplne prepracovaný bol aj interiér vozidla. Kabína pôsobí vkusne a neopozerane. Modré prešívanie volantu, sedadiel a palubnej dosky odkazuje na elektromobilitu. Do interiéru sa nasťahoval sedempalcový displej infotainmentu, ktorý podporuje Apple CarPlayAndroid Auto.

Pohonné ústrojenstvo

Nový Nissan Leaf disponuje elektromotorom s výkonom 110 kW (150 koní). Energiu vozidlu dodáva batéria s kapacitou 40 kWh. Vďaka tomu dokáže Leaf na jedno nabitie prejsť až 378 kilomerov. Plné nabitie pomocou 3 kW konektoru zaberie 16 h. Silnejší 6 kW konektor dobije vozidlo za 8 h a rýchlonabíjaním sa dá vyčerpanú batériu dobiť na 80% už za 40 minút.

Semi-autonómne technológie

Nové vozidlo LEAF disponuje tromi hlavnými technológiami Intelligent Driving.

Prvá je technológia autonómneho riadenia ProPILOT. Využíva sa pri jazde v jednom jazdnom pruhu na diaľnici a prispieva k tomu, že jazda je jednoduchšia, menej stresujúca a uvoľnenejšia.

Druhá technológia ProPilot Park sa postará o autonómne zaparkovanie vozidla. Parkovanie tak bude pre všetkých vodičov bez starostí a oveľa presnejšie.

Tretia technológia, e-Pedal, umožňuje vodičovi naštartovať, zrýchľovať, spomaľovať a zastavovať jednoducho pôsobením na plynový pedál. Keď je plynový pedál celkom uvoľnený, postupne sa aktivujú rekuperačné a mechanické brzdy a postupne uvedú vozidlo až do úplného pokoja.

Bestseller

Ako sme už načrtli nový model LEAF nahrádza model prvej generácie, ktorý sa stal najpredávanejším elektromobilom na svete. Od jeho uvedenia do predaja v roku 2010 si vozidlo LEAF vybralo viac než 283 000 zákazníkov.