Nové BMW radu 3 je tu. Už len s veľkou základnou výbavou a bez manuálu!

991
Zdroj: BMW Press

BMW radu 3 aktuálnej generácie G20 je s nami už od roku 2018, čo znamená jediné – facelift v strede generačnej štafety! Narozdiel od ich nedávno predstavených vlajkových modelov, v prípade trojky na to značka ide relatívne konzervatívne aspoň zvonku. Vnútri však prekvapí gigantický displej!

BMW radu 3 je jedným zo základných pilierov portfólia značky, aj preto na to išla s citom.

Zdroj: BMW Press
Zdroj: BMW Press

Viac laku, viac prémie

Prepracovaný je najmä zadný nárazník auta, po celom vozidle by sme našli väčšie množstvo dielov lakovaných vo farbe karosérie. Horizontálne línie, štíhle svetlá a rozšírené podbehy zadných kolies zvýrazňujú šírku a svalnatý postoj zadnej časti. Koncovky výfukového systému majú teraz v závislosti od verzie motora priemer 90 alebo 100 milimetrov.

Zdroj: BMW Press
Zdroj: BMW Press

Zameranie na dynamiku a modernosť votkané do vonkajšieho dizajnu sa odráža aj v prepracovanej modelovej ponuke. Nové BMW radu 3 má už v štandardnej výbave odvážne športový vzhľad – vizuálnu kvalitu ešte podčiarkuje teraz štandardne dodávaná vysoko lesklá obkladová lišta M High-gloss Shadowline. Okrem toho štandardná výbava všetkých modelov BMW radu 3 Sedan teraz zahŕňa aj 17-palcové disky kolies z ľahkých zliatin.

Zdroj: BMW Press
Zdroj: BMW Press

Niečo ako M Sport, ale viac

Dizajnovú dynamiku modelov BMW radu 3 môže ešte zvýrazniť balík M Sport. Prináša nové dizajnové prvky vrátane voštinového vzoru ľadvinky mriežky chladiča BMW, nového dizajnu predného a zadného nárazníka a tiež nových M diskov kolies z ľahkých zliatin 18-palcového priemeru s pneumatikami so zmiešanými rozmermi.

Zdroj: BMW Press
Zdroj: BMW Press

Modely BMW Performance od divízie BMW M GmbH vynikajú aj výrazným vzhľadom. Okrem ľadvinky mriežky chladiča BMW so sieťovým dizajnom, M diskov kolies z ľahkých zliatin s priemerom 18 palcov (alebo na želanie 19 palcov) a lichobežníkových koncoviek výfukového systému patria medzi ich exkluzívne dizajnové prvky aj vysoko lesklé čierne M kryty vonkajších spätných zrkadiel.

Zdroj: BMW Press
Zdroj: BMW Press

Novinkou v zozname možností je balík M Sport Pro, ktorý k balíku M Sport pridáva ešte niekoľko drobností ako lišty Shadowline a červenou farbou lakované brzdiče.Paletu farieb exteriéru rozšírili v rámci balíka M Sport sivé metalické farby Skyscraper Grey a M Brooklyn Grey. Do ponuky pribudli aj špeciálne laky BMW Individual sivá Frozen Pure Grey a modrá metalíza Frozen Tanzanite Blue. Zákazníci si môžu vybrať aj z ponuky približne 150 dodatočných špeciálnych lakov z palety BMW Individual.

Zdroj: BMW Press
Zdroj: BMW Press

Naozaj veľký displej už v základe

Interiér nových modelov BMW radu 3 Sedan a BMW radu 3 Touring prešiel komplexnou inováciou. Novú interpretáciu zamerania na vodiča typického pre značku stelesňuje štandardne dodávaný zakrivený displej BMW Curved Display. V tomto prípade sa 12,3-palcový informačný displej za volantom a stredový ovládací displej s uhlopriečkou 14,9 palca spájajú do jedného plne digitálneho celku s vysokým rozlíšením. Tento špičkový dizajn kokpitu sa zameriava predovšetkým na progresívnu digitalizáciu a umožňuje výrazne znížiť počet tlačidiel a ovládacích prvkov v prospech dotykového a hlasového ovládania.

Zdroj: BMW Press
Zdroj: BMW Press

Nový dizajn má aj voliaca páka osemstupňovej prevodovky Steptronic. Spolu s tlačidlom Štart/Stop, ovládačom iDrive, tlačidlami ovládania zážitku z jazdy, parkovacou brzdou a ďalšími funkciami vozidla sa nachádza na ovládacom paneli na stredovej konzole.

Zdroj: BMW Press
Zdroj: BMW Press

Automatická klimatizácia s trojzónovým nastavovaním teraz tvorí štandardnú výbavu nových modelov BMW radu 3 Sedan a BMW radu 3 Touring. Funkcie klimatizácie sa ovládajú hlasovým príkazom alebo dotykom cez ovládací displej. Medzi ďalšie nové prírastky do štandardnej výbavy patria automaticky sa stmievajúce spätné zrkadlo, balík s rozšíreným úložným priestorom a parkovacie senzory Park Distance Control (PDC) vpredu a vzadu. Všetky modely sa teraz dodávajú aj s BMW Live Cockpit Plus vrátane navigačného systému BMW Maps.

Zdroj: BMW Press
Zdroj: BMW Press

Osem stupňov v štandarde

Medzi ďalšie charakteristické črty modelovej rodiny BMW radu 3 patrí široká škála dostupných pohonných systémov. Vysoko účinné spaľovacie motory s technológiou BMW TwinPower Turbo a elektrifikácia v podobe plug-in hybridnej a 48 V mild hybridnej technológie vytvárajú výnimočne jemnú rovnováhu medzi radosťou z jazdy a úsporou paliva. Nové BMW radu 3 Sedan ponúka možnosť objednať si jednu z troch plug-in hybridných verzií, nové BMW radu 3 Touring ponúka štyri verzie. Okrem toho sú pre Sedan aj Touring v ponuke štyri benzínové a štyri naftové motory so štyrmi alebo šiestimi valcami. Tento rad zahŕňa benzínový štvorvalec s výfukovým potrubím integrovaným do hlavy valcov a s vylepšeným systémom prepĺňania pre optimalizáciu nárastu výkonu.

Zdroj: BMW Press
Zdroj: BMW Press

Na vrchole ponuky motorov pre verzie Sedan a Touring sa nachádzajú dva modely BMW Performance od divízie BMW M GmbH s mimoriadne športovými vlastnosťami. To znamená, že BMW radu 3 pokrýva výkonový rozsah od 110 kW (150 k) do 275 kW (374 k). Mild-hybridná technológia prináša šesťvalcovému radovému benzínovému motoru a štyrom naftovým agregátom mimoriadne rýchlu odozvu a zvýšenú účinnosť.

Zdroj: BMW Press
Zdroj: BMW Press

Všetky motory pre nové BMW radu 3 sú štandardne spojené s osemstupňovou prevodovkou Steptronic, takže trojku už budete mať len bez manuálu. Jeho športový charakter umocňujú aj štandardne dodávané radiace páčky na volante. Na želanie je k dispozícii osemstupňová prevodovka Steptronic Sport, ktorá vyniká obzvlášť ostrou dynamikou radenia a poskytuje funkciu Launch Control pre dynamické štarty.

Zdroj: BMW Press
Zdroj: BMW Press

Nový iDrive 8

Základom je zakrivený displej BMW Curved Display a rozšírené možnosti inteligentného osobného asistenta BMW Intelligent Personal Assistant. Aplikácia My BMW funguje ako univerzálne digitálne rozhranie medzi vodičom a vozidlom ako aj na riadenie procesu nabíjania vysokonapäťovej batérie plug-in hybridných modelov.

V nových modeloch BMW radu 3 Sedan a BMW radu 3 Touring môžu zákazníci využívať osobnú eSIM navrhnutú na prácu s mobilnou technológiou 5G, BMW ID na individualizáciu používateľského zážitku a ďalej vylepšenú integráciu smartfónu s Apple CarPlay a Android Auto. Funkcia BMW ConnectedDrive Upgrades medzitým zaručuje, že nové BMW radu 3 bude vždy aktuálne a s najnovším softvérom. Obsah dostupných vylepšení siaha od nových služieb až po upravené funkcie vozidla.

Mrkni naše nové video: