Nová Škoda Kamiq je čerešničkou na torte ponuky SUV

563

Závideli ste čínskemu trhu malé SUV Škoda Kamiq? Buďte si istí, že teraz ho závidia Číňania nám. Najmenšie SUV z ponuky Škody dostalo rozdielny dizajn oproti verzii pre výhodný trh. Automobilka ním však zaokrúhľuje svoju ponuku SUV. No a osobne si dovolím tvrdiť, že bude táto novinka dôvodom na odchod niektorých zavedených modelov.

Začnime tým najpodstatnejším a to tým, čo vlastne slovo Kamiq znamená. Slovko pochádzajúce z jazyka Inuitov žijúcich v severných častiach Kanady a Grónska opisuje stav, keď niečo „padne ako uliate“ za všetkých okolností.

Je dosť možné, že práve logo automobilky Škoda, populárny formát malého SUV a fakt, že sa tohto typu áut nedokáže trh nasýtiť, môžu byť receptom na niečo, čo „padne ako uliate“. V každom prípade si novinku s premiérou nachystanou na marcový autosalón v Ženeve môžeme konečne predstaviť.

Genetika

Škoda Kamiq je už na pohľad rodinne spriaznená so zvyškom ponuky SUV značky. Istým spôsobom využíva pri svojom vzhľade podobné prvky ako Karoq alebo Kodiaq. S tým rozdielom, že v prípade malého modelu Kamiq sú vrchné svetlá využívané výhradne pre potreby denného svietenia.

Arnold

Tie zabezpečuje dvojica LED svetiel, ktoré sú vo full LED variante vybavené štyrmi diódovými prvkami. Pod nimi ktorými tróni dvojica hlavných svetlometov, ktoré prichádzajú k slovu po zotmení. Ďalšie „svetelné prvenstvo“ modelu Kamiq patrí vďaka dynamickým smerovým svetlám na prednej maske a zadnej časti. Nejde o dizajnérsku revolúciu, naopak, skôr Škoda nasleduje dizajnérske trendy naprieč trhom.

Arnold

Zadná časť sa podobá na nedávno predstaveného nástupcu Škody Rapid, model Scala. Malé SUV využíva modulárnu platformu MQB. Taktiež nemáme problém veriť tlačovému oddeleniu značky, ktoré uvádza, že aj s dĺžkou cez 4,2 metra ponúkne Kamiq veľkorysý priestor. O tom modely Škoda predsa sú. Značka taktiež uvádza, že si budete môcť vybaviť toto malé SUV so 16 až 18-palcovými diskami.

Ako doma

Kamiq je druhým modelom značky, s novým konceptom poňatia interiéru. Dominuje mu samostatný displej s 9,2-palcovou uhlopriečkou, umiestnený v zornom poli vodiča. Multimediálne vybavenie dokáže ozvučiť audio súprava s výkonom až 405 W a už nikdy nebudete mimo diania vďaka integrovanej karte eSIM.

Značka uvádza, že ide o jeden z najväčších displejov mutimediálneho systému v triede. Línia v okolí displeja má taktiež fungovať ako ergonomická opierka, slúžiaca k pohodlnému zadávaniu pokynov na dotykovej obrazovke. V prípade záujmu dokáže obrazovke multimediálneho systému sekundovať digitálne prístrojová doska Virtual Cockpit s 10,25-palcovou uhlopriečkou.

Ten ponúkne až 5 režimov zobrazenia. Pripraviť sa môžete aj na príplatkové dobroty akými sú vyhrievaný volant či vyhrievané čelné sklo. Základný objem batožinového priestoru je 400 l. Na želanie je k dispozícii aj sklopné operadlo sedadla spolujazdca. To umožní prevážať predmety dlhé až 2 447 mm.

Diesel aj CNG

Nová Škoda Kamiq sa predstaví so štvoricou motorov z celého spektra klasických spaľovacích pohonov. Samozrejmosťou bude všadeprítomný benzínový trojvalec preplňovaný turbodúchadlom s označením 1,0 TSI. Ponúkne výkon 85 kW/115 koní a krútiaci moment 200 Nm.

Štandardne bude dodávaný s manuálnou 6-stupňovou prevodovkou a za príplatok so 7-stupňovou prevodovkou DSG. Vrcholnou motorizáciu sa má stať motor 1,5 TSI s výkonom 110 kW/150 koní s maximálnym krútiacim momentom 250 Nm. Motor má disponovať aktívnym riadením valcov (ACT) s možnosťou vypnutia dvojice prostredných valcov v prípade nízkej záťaže motora. Aj najsilnejšia jednotka ponúkne možnosť spojenia s manuálnou či prevodovkou DSG.

Prekvapením ponuky sa stáva malý naftový motor 1,6 TDI s výkonom 85 kW/115 koní. Štandardne bude dodávaný so vstrekovaním AdBlue a taktiež filtrom pevných častíc. Nebude chýbať možnosť voľby medzi manuálnou alebo dvojspojkovou prevodovkou. Alternatívnou voľbou z ponuky bude motor 1,0 G-TEC poháňaný zemným plynom. Tento motor bude ako jediný z ponuky dodávaný výhradne so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou.

Ochranná ruka

Nové SUV od Škody príde na trh s celou armádou asistenčných systémov. Funkcie Lane Assist pre udržiavanie jazdného pruhu či Front Assist vrátane funkcie núdzovej brzdy budú v základnej výbave. Na želanie dostanete adaptívny tempomat, ktorý v prípade voľby prevodovky DSG dokáže samočinne zastaviť vozidlo.

V štandardnej výbave dostanete taktiež funkciu proaktívnej ochrany Protect Assist. Tá v prípade prichádzajúcej kolízie uzavrie bočné okná a predopne bezpečnostné pásy na predných sedadlách. Cestujúcich chráni 9 airbagov vrátane tých, určených pre kolená vodiča či zadných bočných airbagov.

Zostáva Simply Clever

Škoda Kamiq príde s viac ako 20 prvkami Simply Clever. Ako prvý model svojej triedy ponúkne inteligentnú ochranu dverí.

Novinkou je uzatváranie elektricky ovládaného veka kufra jemným zatiahnutím. Samozrejmosťou bude odnímateľná LED lampička alebo škrabka na ľad vo veku nádrže.