Nissan zastavuje produkciu pre nedostatok čipov. Prečo je to dobrá správa?

706
Zdroj: Nissan Media

Nissan je nútený prerušiť produkciu niektorých automobilov pre nedostatok čipov. Svojim spôsobom ide o dobrú správu.

Nedostatok čipov znamená zastavenie produkcie. Nissan dnes oznámil, že do konca mesiaca už nevyrobí ani jeden Nissan Note. Problémy so zásobami polovodičov majú aj ostatné automobilky. Napríklad, v prípade Hondy sa k “čipovej kríze” schyľuje tiež.

Nedostatok čipov nemá na svedomí náhly výpadok v produkcii alebo prevrátená zasobovacia loď na dne oceána. Priznávame, karty zamiešal aj požiar v čínskej továrni AKM, skutočný dôvod je však oveľa prozaickejší. Výroba áut sa začína vracať do predkoronového obdobia. To znamená náhly nárast produkcie áut a nárast spotreby polovodičov, na ktorý ich dodávatelia zareagovali príliš neskoro. Následok? Nedostatočné dodávky nechávajú autá bez súčiastok, bez ktorých sa dnes už nezaobídu. Priemysel sa teda (asi) začína zotavovať. Dobrá správa, nie?

Pre Nissan to znamená, že namiesto 15 000 vyprodukovaných modelov Note sa v januári na svet dostane len 5000 z nich. Honda začína znižovať objem produkcie priebežne, aby nemusela výrobné linky zastaviť do konca mesiaca úplne. Manko vidí zatiaľ na 4000 kusov, prevažne z modelu Fit. Volkswagen bude zasiahnutý tiež. O koľko klesne produkcia, zatiaľ nepovedal. Naznačuje, že na rozdiel od zvyšných dvoch automobiliek, zmeny objemov produkcie sa budú týkať nielen tovární v Ázii, ale aj v Európe a Severej Amerike.

NEPREHLIADNITE: