NDS hovorí jasne: Bez diaľničných známok máme vážny problém

1955
DIAĽNICA AUTOGRÁTIS

Snažíme sa byť apolitickí, no matematika niekedy jednoducho nepustí. Len blázon by si myslel, že už tak podvyživenej inštitúcii, akou je Národná diaľničná spoločnosť (NDS), vôbec v niečom pomôže zrušenie diaľničných známok. Teraz to potvrdila samotná NDS: zrušenie diaľničných známok by mohlo byť devastačné.

Národná diaľničná spoločnosť počíta s príjmami z diaľničných známok. Bez nich nie je schopná zabezpečiť prevádzku a údržbu diaľnic, investície do diaľnic v prevádzke a splácanie existujúcich úverov. Uvádza sa to v stanovisku NDS zverejnenom na sociálnej sieti v súvislosti s rozhodnutím vlády o návrhu na zrušenie zákona o diaľničnej známke.

V prípade výpadku týchto príjmov musia byť nahradené inými zdrojmi zo štátneho rozpočtu. V opačnom prípade nebude možné zabezpečiť prevádzkovú schopnosť diaľnic a ich bezpečnosť. Bude ohrozená platobná schopnosť NDS a hrozí cross default od bánk. Príjem z úhrady elektronických diaľničných známok predstavoval vlani 79.374.263 eur bez DPH a medziročne narastá. Oproti roku 2018 išlo o nárast o štyri percentá, uzatvára stanovisko.

Zdroj: tasr

NEPREHLIADNITE:

Mrkni naše nové video: