Mercedes-AMG PureSpeed: Pocta pretekárom

422

Štúdia Mercedes-AMG PureSpeed má za úlohu osláviť tradíciu značky a to prostredníctvom čistého dizajnu, inovatívnych materiálov a modernej techniky. Limitovaná edícia 250 exemplárov, bude k dispozícii len pre nadšencov a zberateľov vozidiel Mercedes-Benz. Kombinácia estetiky pretekárskeho športu a vysokého výkonu robí z tohto konceptu jedinečný stroj. 

Podľa slov automobilky, by malo ísť o prvý model z radu Mythos. Svetová premiéra štúdie Mercedes-AMG PureSpeed sa konala v exkluzívnom prostredí na okraji Veľkej ceny Formuly 1 v Monaku – vozidlo bolo odhalené na plávajúcom pontóne v prístave kniežatstva.

Žiadny stĺpik? Haló?

Azda najzaujímavejším prvkom karosérie je špeciálny systém s názvom Halo, ktorý nahrádza obvyklý A stĺpik. Tento prvok je priamo odvodený z kráľovskej triedy motoristického športu a od roku 2018 je súčasťou každého vozidla Formuly 1. Chráni hlavu vodiča pri nehodách a jeho názov v preklade znamená svätožiara.

Pridávajú sa aj dve aerodynamicky optimalizované prilby, ktoré boli navrhnuté a vyrobené špeciálne pre Mercedes-AMG PureSpeed. Zorné pole ako vo Formule 1 sa tak pre dve osoby stáva skutočnosťou. Od vonkajšieho prostredia posádku neoddeľuje strecha, čelné sklo a ani bočné sklá.

Historický odkaz 

V rámci konceptu ale môžete nájsť množstvo detailov, ktoré sú poctou motoristickému športu. Tak napríklad opory za sedadlami pripomínajú legendárne pretekárske vozidlá, ako je model 300 SLR. Mimochodom, s týmto vozidlom vyhrali v roku 1955 Stirling Moss a Denis Jenkinson preteky Mille Miglia v Taliansku.

Mercedes síce opakovane zdôrazňuje, že novinka je stelesnením „vrcholu exkluzivity“ v najvyššom segmente, no neprezrádza žiadne ďalšie informácie. Nevieme teda, aký motor sa ukrýva pod kapotou, ani aké dynamické parametre auto dosahuje. Nateraz nám bude musieť stačiť len očarujúci dizajn.