Mazda testuje na okruhu záhadnú RX8. Bude mať Toyota Supra konkurenciu?

790
Mazda Rotary AUTOGRÁTIS
Zdroj: www.youtube.com

Dohady o novej Mazde s rotačným motorom tu s nami sú asi od roku 2012, keď Japonci prestali s výrobou modelu RX8. Teraz sa však po Nürburgringu jedna RX8 preháňa, pričom maskovaný nárazník naznačuje, že ide o testovacie vozidlo japonskej automobilky. 

Automobilka z Hirošimy si v poslednej dobe ide svoje. Zatiaľ, čo celý svet podľahol downsizingu, Mazda išla na efektívne agregáty inou, aj keď marketingovo nie až tak zvučnou cestou.

Motory Skyactiv od Mazdy máme veľmi radi vďaka ich prejavu, efektivite, dynamike a tvrdohlavosti.
Zdroj: Mazda

Reč je napríklad o motoroch s technológiou Skyactiv X, ktoré vďaka vysokej kompresii a chudobnej zmesi dosahujú vysokú efektivtu aj bez turbodúchadla. V ponuke Mazdy však od roku 2012 chýba niečo, čo by vedelo rozbúchať srdce skutočného nadšenca. Najnovšie klebety z okolia automobilky však spolu s výskytom očividne testovacej RX8 naznačujú, že by sa situácia mohla zmeniť.

No, toto je ona. Kára, o ktorej sa teraz baví internet. Čo má znamenať ten predný nárazník? Je síce pod maskovaním, no vyzerá byť sériový. Možno je mierne upravené jeho predsadenie voči karosérii, aby sa pod kapotu zmestil napríklad… nový rotačný motor?!

Nový Wankel?

Môže byť alebo aj nemusí. Z prostredia okolo Mazdy uniklo, že plánuje mild-hybridné, atmosféricky plnené radové šesťvalce. Malý hybridný systém sa totiž ukazuje ako šikovný spôsob, ktorým sa dajú podliezť čoraz prísnejšie emisné limity. V hre tak možno zostávajú nielen atmosférické motory s vyšším objemom, ale aj Wankelov rotačný motor, ktorého princípy Mazda opustila pred šiestimi rokmi.

Mazda Rotary AUTOGRÁTIS
Veľa miesta pre elektromotor, málo miesta pre piestový agregát. Tak akurát pre Wankel!
Zdroj: www.CarThrottle.com

Aj keď sa v oficiálnych stanoviskách automobilka vyjadruje zdržanlivo, jej aktivita na patentovom úrade naznačuje, že nejaké šibalstvo sa v Hirošime predsa kuje. Možno. Nedávno si totiž nechala patentovať modifikované zavesenie kolies pomocou dvojitých lichobežníkov, pričom jeho nákresy obsahovali aj veľmi malý motorový priestor. Príliš malý na akýkoľvek konvenčný motor, veľkorysý pre elektromotor a tak akurát pre Wankel. Umiestnenie motora za prednou nápravou zasa naznačuje, že pôjde o športový model.

Mazda rx-vision AUTOGRÁTIS
Toto je koncept RX-Vision, ktorý nám všetkým vytrel zrak v roku 2015. S novým Wankelom nám možno vytrie aj srdiečka!
Zdroj: Mazda

Tak čo, pozeráme sa na nákresy nového elektromobilu alebo nástupcu legendárnej strely? Odpoveď vie zatiaľ len Mazda. Ak je druhá možnosť tá správna, znamenalo by to, že si dnes budeme opäť môcť v jeden okamih kúpiť Hondu NSX (na tú by ste aj zabudli, že?), Toyotu Supra, Nissan GT-R a Mazdu s Wankelom. Tak predsa je na svete ešte dobre!

NEPREHLIADNITE:

Zdroj: Car Spotter JeroenCarthrottle