Máte za volantom správne reakcie? Radí neuropsychológ

575

Prudké zabrzdenie vozidla pred vami, nepozorný chodec na priechode alebo náhle zmeny počasia môžu spôsobiť nebezpečné situácie, ktoré si vyžadujú okamžité a správne rozhodnutia. Schopnosť rýchlo a adekvátne reagovať môže znamenať rozdiel medzi nehodou a bezpečným návratom domov. 

Pri nečakaných a nebezpečných situáciách sa ľudský mozog najprv riadi evolučnými inštinktmi a až potom zapína racionálnu kontrolu. Čím to však je, že niektorí vodiči zvládajú krízové situácie lepšie ako iní? V spoluprácu s automobilkou Toyota sa na problematiku pozrel odbornými očami neuropsychológ Robert Krause.

Smartfón z ruky preč!

Podľa neho ľudia, ktorí vedia rýchlejšie prepínať medzi emóciami a ráciom, nájdu vhodné riešenie efektívnejšie. Zo slov neuropsychológa ďalej vyplýva, že ak je pozornosť rozptýlená, napríklad smartfónom, pravdepodobnosť oneskorenej reakcie je vysoká, čo môže ovplyvniť vyriešenie situácie.

Stále platí, že v náročných situáciách, ktoré môžu trvať stotiny sekundy, je koncentrácia kľúčová. Aj malá nepozornosť pri veľkej rýchlosti je ohrozujúca nielen pre vodiča, ale aj pre ďalších účastníkov cestnej premávky. V krízových situáciách sú naše riešenia často nevedomé.

Ťažko na cvičisku…

Robert Krause pripomína, že vodič, ktorý je vytrénovaný zvládať náročné situácie, sa s vysokou pravdepodobnosťou lepšie vysporiada s nečakanou situáciou ako ten, ktorý podobné situácie v minulosti nezažil a riadi sa len intuíciou. Tak, ako aj piloti majú konkrétne postupy, čo robiť v krízových situáciách a pravidelne si ich nacvičujú.

Simulácia pripravuje človeka na nečakané situácie a umožňuje mozgu tvoriť si skúsenosti, z ktorých potom ťaží. Ak vodič absolvuje školu šmyku, vytvorí si asociáciu, ktorá sa aktivuje v prípade podobnej situácie v praxi.

Skúste absolvovať podobný kurz aj vy a sami uvidíte, čo všetko sa za volantom dá zvládnuť iba tým, že vaša hlava a ruky budú vedieť, čo majú robiť. Napríklad kurzy Bezpečne s Toyotou sú pre účastníkov zadarmo.