Kríza AdBlue: Čo to vlastne je a ako je to s nedostatkom tejto kvapaliny?

4761
Zdroj: Pexels

V posledných dňoch otriasli internetom správy o nedostatku AdBlue, ktorý by mohol paralyzovať autá s naftovými motormi. Je to naozaj až také hrozné?

Chytľavé nadpisy, ktoré sľubujú, že vaše auto do pár dní prestane fungovať. Aj takýmto spôsobom komunikujú médiá spomalenie výroby aditíva AdBlue, ktoré dnes potrebujú všetky nové naftové autá. Otázne však je, či ide o skutočnú krízu alebo skôr novinársku kačicu.

Čo je AdBlue?

Ak máte naftový automobil spĺňajúci emisnú normu Euro 5 alebo vyššiu, AdBlue poznáte. Vo svojej podstate ide o močovinu, ktorá bola chemicky vyčistená a zriedená demineralizovanou vodou. Tento roztok sa ešte pred vstupom do katalyzátora zmieša s výfukovými plynmi, kde sa vplyvom tepla rozloží na amoniak a oxid uhličitý. Práve amoniak na povrchu katalyzátora naviaže väčšinu nebezpečných oxidov dusíka a premení ich na vodnú paru a dusík.

 

Zdroj: Pexels
Zdroj: Pexels

Dnešné automobily sú nastavené tak, že AdBlue nespotrebovávate vždy. Na jeho spotrebu je totiž potrebná ideálna prevádzková teplota. Napriek tomu však nedokážete bez AdBlue v nádrži naštartovať.

Aký je dnes problém?

Výroba AdBlue je sama o sebe nerentabilná a jeho produkcii sa venujú najmä výrobcovia iných chemických produktov, pri ktorých AdBlue vzniká iba ako vedľajší produkt. Najväčší európsky výrobca kvapaliny je pritom náš domáci podnik, Duslo Šaľa. Ten sa venuje výrobe hnojív. Duslo Šaľa však bolo nútené znížiť výrobu na technické minimum a úplne odstaviť niektoré časti výroby pre privysoké ceny zemného plynu.

Ilustračný obrázok
Zdroj: Pexels

Podobne sú na tom podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka aj ďalšie veľké fabriky produkujúce AdBlue. Niektoré nemecké a poľské podniky znižujú, či dokonca zastavujú výrobu.

Aktuálna situácia rozhodne nie je priaznivá a nejasná. Podľa včerajších informácií Duslo svoje zmluvné dodávky AdBlue ešte stále plní. V prípade prepuknutia krízy Sulík nevylúčil ani zastavenie vývozu tejto kvapaliny. Tvrdenie, že vaše auto prestane fungovať v priebehu niekoľkých dní, je tak prehnané. Pripraviť sa však môžeme na zvyšovanie cien.

 

Mrkni naše nové video: