Korona škodí aj vášmu autu. Tieto veci nepodceňte

2704
Zdroj: Unsplash

Počas “času s koronou” sa správame k autu inak ako obvykle a ani si to neuvedomujeme. Na tieto veci by ste si mali dávať pozor.

Vlastniť v tejto dobe auto je celkom zapeklité, zároveň však takmer nevyhnutné. V dobe, kedy väčšina hromadnej dopravy jazdí v prázdninovom režime sa celkom hodí nebyť odkázaný na grafikon. Navyše, jazdiť na vlastnom asi celkom dokáže znížiť aj riziko nákazy. Lenže o to svoje sa treba starať. A aktuálna situácia navyše autám nepraje. Niektoré súčasti sa opotrebujú rýchlejšie a aj parkovať ho niekde treba. Takto kazí COVID vaše auto a na toto by ste si mali dávať pozor.

Batéria

Poznáte ten pocit, keď vyjdete z domu a váš telefón dostane taký šok, že ho vypne na ranu, ako keby dostal pravý hák od Silvestra? Ešteže sa nemusí tak často chodiť von, čo? Lenže vaše auto je vonku stále a jeho batérii to rozhodne neprospieva.

Nízke teploty však nie sú jediným problémom. V dnešnej situácii jazdíme oveľa menej a aj trasy, ktoré podnikáme, sú väčšinou na krátku vzdialenosť. Studené štarty a krátka prevádzka znamenajú, že od batérie sa vyžaduje viac a dobíja sa menej. Ja osobne som počas korony svoju dvojročnú batériu už nabíjal raz a cez víkend ma to čaká opäť. A ako sa staráte o svoju batériu vy? Aby ste nezostali niekde stáť, určite odporúčame zaobstarať si nabíjačku na autobatérie. Ak nie vlastnú, tak aspoň do susedstva. Vyhnete sa tak zbytočnej výmene batérie, ktorá sa pri autách so štart-stop systémom dokáže vyšplhať aj na niekoľko stoviek eur.

Klimatizácia

Krátkymi jazdami a občasným používaním trpí aj klimatizácia. Ak si poviete, že tú v zime nepotrebujete. Dovoľte mi vyviesť vás z omylu. Práve ona sa totiž stará o to, aby ste nemali sklá zarosené ako keď si to Jack a Rose rozdávali v batožinovom priestore Titanicu. Jej hlavnou úlohou v zime je totiž pohlcovať vlhkosť.

Zdroj: Unsplash
Zdroj: Unsplash

Táto vlhkosť sa potom ukladá v jej útrobách a ak auto nepoužívate dlhšie, môžu sa tam potom liahnuť baktérie. Iste, nie veľa baktérií sa dokáže liahnuť v teplotách pod nulou, ale také čistenie klimatizácie určite nepodceňte. To, čo dnes ušetríte, vám klíma spočíta v lete.

Vynechaný servis

Pokiaľ máte auto na leasing, každoročnú prehliadku nevynecháte kvôli zmluvným dôvodom. Či máte nové, či staré auto, nevynechajte ju ani pre vlastnú bezpečnosť a životnosť auta. Niektoré autá si vyžadujú návštevu servisu už po 10 tisíc kilometroch, iné ich zvládnu až 30 tisíc, kým sa ozve kontrolka servisu. Pre všetky však platí aj časové ohraničenie jedného roka. Ak ste tento rok nespravili ani polovicu zo svojej bežnej dávky kilometrov, sme na tom rovnako. Ale do servisu jednoducho treba ísť.

Statické poruchy

Ak vaše auto stojí že naozaj dlho, mali by ste zvážiť ďalšie dodatočné kroky, ktorými predídete poškodeniu. Batéria totiž nie je jediné, čo sa môže počas nepoužívania poškodiť. Mali by ste si dať pozor na brzdy, pneumatiky a aj kvapaliny v aute. Ak vaše auto bude odpočívať dlhšie, odporúčame nezaťahovať brzdy a ani nezaraďovať rýchlosť. Proti samovoľnému pohybu by ste auto mali zabezpečiť zvonka. Napríklad podložením zarážok. To ale znamená, že ho určite musíte odstaviť na rovine a na mieste, ktoré je aspoň ako tak monitorované.

Zdroj: Unsplash
Zdroj: Unsplash

Ozaj. A ešte jedna drobnosť, ktorá platí pre všetkých. Pozor na sneh! Keď sa sneh natopí, potom znova primrzne a potom túto masu nasneží opäť, vzniká ťažká a nebezpečná masa. Ak vaše auto stojí vonku napospas neduhom zimného počasia, určite ho aspoň raz za čas očistite od sneu a všetkého bordelu, ktorý sa na ňom zachytil.