Jeep predstavil Grand Cherokee 4xe: Američan poznačený európskou legislatívou

1568
Zdroj: Jeep

Piata Jeep Grand Cherokee bola predstavená v septembri minulého roka, avšak jeho európska verzia s označením 4xe prichádza až teraz. Čo sa pod týmto označením skrýva? 

Zdroj: Jeep
Zdroj: Jeep

Pohon

Odhliadnuc od amerických verzií, ktoré ponúkajú atmosférické benzínové motory, konkrétne 3,6-litrový šesťvalec a 5,7-litrový osemvalec, európsky kontinent dostal plug-in hybrid. Nemusíte sa obávať, ide o najvýkonnejšiu verziu zo všetkých troch spomínaných. Systémový výkon 381 koní a krútiaci moment 637 Nm je získaný spoluprácou dvojlitrového benzínu (ten má 272 koní a 400 Nm krútiaceho momentu) a elektromotora s výkonom 136 koní a krútiacim momentom 245 Nm. Pre porovnanie americká V8 disponuje výkonom 364 koní a krútiacim momentom 529 Nm, tá Vám ale neponúkne možnosť čisto elektrickej jazdy. Hodnota prejdenej vzdialenosti hybridnej verzie v čisto elektrickom režime sa pohybuje na úrovni 51 kilometrov. 

Zdroj: Jeep
Zdroj: Jeep

Ak sa obávate, že Grand Cherokee kvôli implementácii plug-in hybridnej stratil svoje terénne vlastnosti, Jeep Vás presvedčí o opaku. Každý model je vybavený pohonom s označením Quadra-Drive druhej generácie a vzduchovým podvozkom Quadra-Lift. Grand Cherokee takisto ponúka možnosť voľby piatich režimov jazdy (automatický, sneh, piesok alebo blato, kamene a šport).

Zdroj: Jeep
Zdroj: Jeep

Luxus

Exkluzívne vyzerajúci exteriér Grand Cherokee dopĺňa veľmi širokou možnosťou vybavenia v interiéri. Začneme prednými sedadlami. Tie sú nastaviteľné v 16-smeroch, samozrejme ponúkajú možnosť výhrevu, ventilácie a nechýba im ani masážna funkcia. Možno si poviete, že to má každý, Jeep ale ponúka možnosť odvetrávania aj pre zadných pasažierov. S tým som sa ja nestretol ani v konfigurátoroch nemeckej konkurencie, samozrejme s výnimkou napríklad GLS, kde je ale cenovka citeľne vyššia. Pred vodičom sa nachádza digitálny kokpit, v strede dotyková obrazovka s uhlopriečkou 10 palcov, pod ktorou sú stále zachované fyzické ovládače vzduchotechniky. Čo ale nájdete málokde, je interaktívny displej pred spolujazdcom s uhlopriečkou 10,25 palca. Na dlhých palcoch Vám bude šepkať do uška 950-wattová audiosústava od spoločnosti McIntosh a poteší aj možnosť bezdrôtového nabíjania, či ambientné osvetlenie s piatimi farbami.

Zdroj: Jeep
Zdroj: Jeep

Nový Jeep Grand Cherokee Launch Edition si môžete predobjednať u svojho dealera už oddnes 17. februára 2022.