Honda e je pripravená na premiéru – má sériu obrazoviek, silný elektromotor a digitálne „späťáky“

348

Automobilka predstavila prvé oficiálne fotografie svojho nového elektromobilu Honda e. Automobil je ďalším krokom k záväzku spoločnosti Honda dosiahnuť do roku 2025 elektrifikáciu 100 % európskeho predaja automobilov. Miestom debutu tohto modelu bude tohtoročný autosalón vo Frankfurte.

Elektromobil Honda e sa najprv predstavil ako retro-koncept s čistými tvarmi karosérie a veľkými bielymi diskami s desiatkami lúčov.

Teraz po výrazne pozmenenom dizajne prichádza na jeho prvé oficiálne odhalenie. Jeho dizajn je nám už nejaký ten piatok známy, no konečne viete, čo používa za techniku.

Dizajn z budúcnosti

Čisté vonkajšie línie zvýrazňuje kamerový systém bočných spätných zrkadiel, ktorý tradičné bočné spätné zrkadlá nahrádza kompaktnými kamerami, ktoré živý obraz v reálnom čase prenášajú na dve šesťpalcové obrazovky vo vozidle. Kamerová technológia, prvá v kompaktnom segmente, prináša významné výhody z hľadiska štýlu, bezpečnosti, aerodynamiky a zdokonalenia.

Profil automobilu sa vyznačuje hladkým tvarovým obrysom, umocneným vysúvacími kľučkami dverí, ktoré vytvárajú hladký vzhľad. V modernej kabíne pre cestujúcich v štýle salónika, v ktorej sú použité jemné, moderné a na dotyk príjemné materiály, je zabudovaná digitálna palubná doska novej generácie s piatimi obrazovkami a prepojeným informačno-zábavným systémom.

Najväčšiu plochu širokej digitálnej prístrojovej dosky Hondy zaberajú dvojité 12,3-palcové LCD dotykové obrazovky. Slúžia ako primárne informačné a zábavné displeje a predstavujú množstvo aplikácií a súvisiace informačné a zábavné služby, ktoré pomáhajú plynulej integrácii vozidla do moderného mestského životného štýlu majiteľa. Vďaka nej môžu vodič a spolucestujúci – bez ohľadu na to, či je auto v pohybe, zaparkované alebo pripojené k nabíjačke – využívať rovnakú konektivitu a komfort.

Dvojica motorizácií

Honda e je vybavená vysokovýkonným elektrickým motorom, ktorý je k dispozícii s dvoma výkonmi 100 kW (136 koní)* alebo 113 kW (154 koní)* a pôsobivým krútiacim momentom 315 Nm*. Batéria s kapacitou 35,5 kWh je jednou z najkompaktnejších vo svojej triede a napriek tomu poskytuje dojazd až 220 km* na jedno nabitie, ideálne pre každodenné mestské dochádzanie.

Funkcia rýchleho nabíjania tiež umožňuje dobitie na 80 % kapacity za 30 minút*. Na cestách prináša vozidlo zábavný zážitok s citlivou odozvou a výkonným elektrickým motorom, ktorý poháňa zadné kolesá a zabezpečuje okamžitú odozvu a športový pocit. Honda e poskytuje vynikajúce zrýchlenie, keď z nehybného stavu dosiahne rýchlosť 100 km/h za približne 8 sekúnd*.

Honda e spája služby s umelou inteligenciou

Pripojené služby a aplikácie prístupné prostredníctvom rozhrania dotykovej obrazovky je možné aktivovať aj pomocou hlasových povelov, aby ste sa zapojili do služby Honda Personal Assistant. Intuitívny osobný asistent Honda je funkcia umelej inteligencie (AI), ktorá využíva jedinečné kontextové chápanie na vytváranie prirodzenej konverzácie a umožňuje prístup k širokému rozsahu online služieb.

Jedinečný osobný asistent Honda sa aktivuje vyslovením „OK Honda“, za ktorým nasleduje otázka alebo príkaz. Strojové učenie umožňuje, aby si technológia časom vytvorila lepšie vnímanie jednotlivých hlasov a tak poskytovala presnejšie odozvy. Medzi ďalšie a špeciálne funkcie EV patrí regulácia nabíjania akumulátora a monitorovanie dojazdu. Výsledky vyhľadávania nabíjacích staníc a navigácie sa do auta môžu odoslať z mobilného zariadenia.

Kedy a kde?

Do Hondy e sa dá dostať aj pomocou digitálneho kľúča, ktorý umožňuje automobil zamknúť a odomknúť pomocou aplikácie pre smartfóny.

Zákazníci vo Veľkej Británii, Nemecku, Francúzsku a Nórsku si tento model môžu rezervovať prostredníctvom prednostnej online objednávky, a v iných krajinách európskeho trhu svoj záujem môžu zaregistrovať na vnútroštátnych webových stránkach spoločnosti Honda.