Ford skompletizoval investíciu v Kolíne. Čo budú vyrábať?

1150
Zdroj: Ford

Americká značka Ford ukončila svoju investíciu vo výške 2 miliárd dolárov na prestavbu svojej továrne v nemeckom Kolíne nad Rýnom na výrobu plne elektrických vozidiel.

Závod bude prvým v globálnej výrobnej sieti, ktorý bude uhlíkovo neutrálny vďaka uzatvoreným dohodám s miestnymi energetickými spoločnosťami o dodávkach obnoviteľnej energie a biometánového plynu z neďalekej spaľovne odpadu. Ford bude v tomto závode vyrábať batériovo-elektrické kompaktné SUV Explorer, ktorého prvé dodávky zákazníkom sú očakávané začiatkom roka 2024.

Zdroj: Ford
Zdroj: Ford

Nový Explorer je založený na platforme MEB koncernu Volkswagen a bude súťažiť s modelmi koncernu VW na rovnakej platforme, ako sú VW ID4 a Cupra Tavascan, ako aj s modelmi ako Nissan Ariya a Toyota bZ4X. Výrobné kapacity závodu sa odhadujú na 250 000 elektromobilov ročne.

Zdroj: Ford
Zdroj: Ford

Závod v súčasnosti vyrába model Fiesta, ktorého výroba bude ukončená budúci mesiac. Tento dátum označuje odchod spoločnosti Ford zo segmentu malých automobilov v Európe po uvedení modelu Fiesta v roku 1976. Medzi autá, ktoré sa predtým vyrábali v závode v Kolíne patria aj Model A, Taunus, Capri a Granada, pričom z liniek zišlo viac ako 18 miliónov áut so spaľovacími motormi.