FIAT oslavuje šesťdesiat rokov modelu 500 limitovanou edíciou

503

Dnes už jedna z ikon automobilového priemyslu, taliansky FIAT 500 po prvýkrát uzrel svetlo sveta v Turíne roku 1957. Na tú dobu pomerne pozoruhodná novinka bola predstavená ako nástupca modelu Topolino. Aj FIAT 500 podobne ako Topolino ťažil úspech najmä z kompaktných rozmerov a nízkej spotreby. Úspech tohto ľudového vozidla sa dostavil takmer okamžite, keďže v štyridsiatych a päťdesiatych rokoch rástol dopyt po jednoduchých a malých autách určených na prepravu ulicami európskych miest.

Ľudové mestské auto
Prvá päťstovka bola na dnešné pomery rozmerovo miniatúrna. Na dĺžku merala necelé tri metre a rázvor kolies dosahoval len 1 840 milimetrov. Aj napriek týmto rozmerom sa talianom podarilo do kabíny vtesnať štyri miesta na sedenie a maličký motor. Pri výrobe Taliani použili jednoduché princípy, preto bola päťstvoka lacná, pekná a hlavne praktická.

Trinásť talianských koní
Pôvodnú päťstovku poháňal vzduchom chladený plochy dvojvalec s objemom 479 centimetrov kubických a výkonom 10 kW (13 koní). Hoci vám toto číslo môže pripomínať výkon slabšieho motocyklu, no v maličkej päťstovke s hmotnosťou 470 kilogramov bol výkon zdá sa dostatočný. Maximálna rýchlosť dosahovala 85 km/h a vozidlo pritom nespotrebovalo viac než 6 l/100 km.

Po úspechu prvého modelu prešla päťstovka samozrejme aj mnohými dizajnovými a motorickým obmenami. Pôvodný FIAT 500 sa vyrábal do roku 1975 a celkový predaj rôznych variant (najznámejšie Abarth a Giardiniera) dosiahol 3,3 milióna vozidiel.

Znovuzrodenie legendy
Desať rokov dozadu presne na 50. výročie zahájil FIAT opätovnú výrobu modelu 500. Ten sa od pôvodnej päťstovky dizajnovo nelíši takmer vôbec. Jedinou výraznejšou zmenou je nárast rozmerov a hmootnosti. Jedným z dôvodov znovuzrodenia modelu 500 bolo vytvoriť retro model v novom modernejšom šate. S podobným nápadom prišla napríklad automobilka MINI alebo Volkswagen s modelom New Beetle.

Oslava výročia
Automobilka toto okrúhle výročie plánuje aj patrične osláviť. Už o pár dní by mala premiéru zažiť limitovaná edícia 500 Sessantesimo (v preklade šesťdesiata). Z tej automobilka vyrobí presne 560 kusov. Výnimočnosť edície bude symbolizovať kovový odkaz na volante.

Limitovaná séria dostane údajne najkrajší interiér, aký kedy FIAT 500 mal. Okrem toho bude súčasťou výbavy 7 palcový dotykový displej, navigácia, automatická klimatizácia a navigácia. Pohľadu z vonkajšej strany ulahodia 16 palcové disky kolies.

Pod kapotou nájdeme dva benzínové jednotky. Slabšia jedna-dvojka poskytne výkon 69 koní a silnejší 0,9 litrový agregát je naladený na 85 koní. Jediný dieselovým motorom bude prepĺňaná jedna-trojka s 95 koňmi. Všetky jednotky budú k dispozícii s manuálnou aj automatickou prevodovkou. Cenu vozidla FIAT zatiaľ neprezradil.

Mestské autíčko FIAT 500 oslavuje okrúhle narodeniny. Prvé vozidlo s označením 500 sa na cestách objavilo v roku 1957 a vyrába sa dodnes.