Európska únia zmierňuje emisnú normu Euro 7

792
Zdroj: Ilustračná

Niekoľko automobiliek, vrátane Stellantis, Volkswagen, Škoda a ďalších sa postavili proti novým pravidlám Euro 7 a dokonca ich označili ako „zbytočné“, pretože nová norma je príliš drahá a environmentálne výhody by boli minimálne.

Po tom, čo čelili značnému odporu automobiliek a členských krajín vrátane Francúzska, Talianska, Českej republiky, Bulharska, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenska, sa ministri dohodli, že nezavedú významné zmeny existujúcich noriem Euro 6 pre osobné a dodávkové vozidlá. Pre autobusy a ťažké vozidlá však budú platiť prísnejšie predpisy.

Zdroj: Ilustračná
Zdroj: Foto: Ilustračná

Akokoľvek ironicky to môže znieť, automobilky v Európe uviedli, že pôvodne navrhované prísnejšie emisné normy by mohli viesť k pomalšiemu zavádzaniu elektrických vozidiel. Euro 7 vo svojej skoršej podobe by odvrátilo pozornosť spoločností od investovania do EV. Šéf Škody Klaus Zellmer priznal, že vyrábať malé autá pri prísnejších emisiách by bolo nemožné.

Zdroj: Volkswagen
Zdroj: Volkswagen

Prebiehajú rokovania

Posledné detaily kompromisu je ešte potrebné schváliť na ministerskom stretnutí rady Európskej únie, kým bude konečné stanovisko pripravené na diskusiu s Európskym parlamentom a komisiou. Všetky zmeny a detaily budú známe po hlasovaniach, ktoré prebehnú v novembri.