Elon Musk vyslal počas testu rakety Falcon Heavy do vesmíru prvé auto!

270

Najsilnejšia raketa dneška Falcon Heavy od spoločnosti SpaceX úspešne vyviezla na obežnú dráhu prvé auto – Teslu Roadster. Udalosť sledovali milióny divákov.

Z floridského Mysu Canaveral úspešne odštartovala na svoj prvý testovací let najsilnejšia raketa všetkých čias – Falcon Heavy od spoločnosti SpaceX. Spoločnosť nepatrí nikomu inému ako vizionárovi Elonovi Muskovi, ktorého si motoristický svet spája najmä so značkou Tesla. Raketu chce spoločnosť v budúcnosti využívať k letom na Mesiac a Mars. Podľa parametrov Falcon Heavy prekonáva raketu Satrun V.

Takmer bezproblémový štart

Samotný štart prebehol viac-menej bezproblémovo a počas letu sa z rakety oddelili celkom tri stupne. Prvé dva stupne typu Falcon 9, po štarte bezpečne pristáli späť v Myse Canaveral. Tretí centrálny stupeň svoj ciel minul a ani po dvoch hodinách o ňom neboli žiadne zmienky.

Vzácny náklad

V nákladnom priestore rakety bol skrytý model Tesla Roadster spolu s figurínou Starmana. Auto bude po opustení rakety voľne poletovať vesmírom a obiehať okolo slnka. Za originálnym nápadom stojí sám Elon Musk, podľa ktorého je automobil zaujímavejším testovacím „nákladom“ než kus betónu alebo iný druh umelého zaťaženia.

Reklamný ťah?

Celú udalosť s napätím sledovali tisíce divákov. Niektorý dokonca tvrdili, že let do vesmíru môže byť pre Teslu rovnakou marketingovou záležitosťou ako reklama v Super Bowle. Sám Musk priznal, že vyslať Teslu do vesmíru bral skôr ako zábavu.

Spoločnosť Tesla je vo svete elektromobilov na jednej strane dlhoročným fenoménom, no na druhej strane rieši jednu patáliu za druhou. Hovorí sa o nepriaznivých pracovných podmienkach pre zamestnancov vo výrobných priestoroch, nedostatočnej kvalite a problémom je aj dodržiavanie termínov dodania. Napriek tomu držíme palce a veríme, že automobilka Tesla svoje ciele a ďalšie vízie splní.