Elektrické BMW iX3 je tu. Má zvuk od Hansa Zimmera, vyrábať sa bude v Číne!

436

Je to trocha šialená predstava, no keď sa hlbšie zamyslíte, dáva dokonalý zmysel. Nie tá Čína, myslím skôr zvuk. S príchodom elektromobilov totiž odhadzujeme umenie vytvoriť zvuk z výuku, aby sme ho nahradili hudbou – v tomto prípade od renomovaného skladateľa (nielen) filmových soundtrackov, Hansa Zimmera.

Samozrejme, to je len špička ľadovca – iX3 toho má skutočne čo ponúknuť. Pokroky získané od prvého predstavenia modelu BMW i3 sa spájajú s piatou generáciou technológie pohonu BMW eDrive, ktorá umožnila zvýšiť využiteľný dojazd na základe inteligentne zvyšovanej účinnosti pohonného reťazca.

Zdroj: BMW PressClub

Made in China

To znamená, že nadišiel moment, keď sa možno zbaviť neprimerane veľkých batérií, ktoré mali negatívny vplyv na hmotnosť vozidla, dynamiku jazdy a spotrebu elektrickej energie. Model BMW iX3 príde na trh koncom roka 2020 a jeho predaje sa začnú v Číne. Zároveň to bude prvé vozidlo značky vyrábané pre celosvetové trhy v čínskom závode Šen-jang, ktorý sa prevádzkuje ako spoločný podnik v spolupráci s BMW Brilliance Automotive.

Zdroj: BMW PressClub

Vysoko integrovaná technológia pohonu nového modelu BMW iX3 zohráva veľmi dôležitú rolu pri zvyšovaní efektivity a nástupu výkonu. Elektrický motor, prevodovka a výkonová elektronika teraz vytvárajú jeden konštrukčný celok. Elektrický motor nového modelu BMW iX3 využíva princíp neustále budeného synchrónneho motora bez použitia magnetov. Konštrukcia motora sa navyše pri výrobe úplne zaobíde bez používania vzácnych zemín.

Zdroj: BMW PressClub

iX3: Efektívnejšie ako kedykoľvek predým

Energetická hustota elektrického motora používaného v modeli BMW iX3 je o 30 percent vyššia ako v prípade existujúcich plne elektrických vozidiel spoločnosti BMW Group. Motor sa vyznačuje účinnosťou na úrovni až do 93 percent, zatiaľ čo spaľovacie motory dosahujú účinnosť menej ako 40 percent.

Zdroj: BMW PressClub

Nový pohon dodáva výkon 210 kW (286 k) a krútiaci moment 400 Nm dostupný, na rozdiel od ostatných elektrických motorov, pri vysokých otáčkach. Nový model BMW iX3 zvládne šprint z 0 na 100 km/h za 6,8 sekundy, čo je porovnateľné s konvenčne poháňaným modelom BMW X3 xDrive30i. Maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 180 km/h. Prenos výkonu na zadné kolesá vytvára klasický zážitok z jazdy s vozidlom značky BMW spojený so špičkovou trakciou — vďaka systému ARB — a s vynikajúcou účinnosťou pohonu.

Zdroj: BMW PressClub

Oproti konvenčne poháňaným modelom BMW X3 sa ťažisko znižuje približne o 7,5 cm, čo výrazne zvyšuje dynamiku pri prejazde zákrutami. Medzi komponenty podvozka vyrobené špeciálne na mieru modelu BMW iX3 patrí pomocný rám zadnej nápravy, ktorý vytvára priestor potrebný na zabudovanie pohonnej jednotky.

Zdroj: BMW PressClub

Špičková technológia článkov batérií zohráva v aktuálnom vývoji vysokonapäťových batérií kľúčovú rolu. Kapacita batérií, v pomere k zastavanému priestoru a hmotnosti sa mimoriadne zvýšila. Jednotková energetická hustota 188 samostatných článkov batérií v novom BMW iX3 je približne o 20 percent vyššia ako v prípade článkov batérií, ktoré spoločnosť BMW Group doteraz používala vo svojich elektrických vozidlách. Celková kapacita energie 80 kWh, pričom využiteľných je 74 kWh, spolu s vysoko účinným systémom pohonu, poskytuje iX3 dojazd až do vzdialenosti 459 km podľa testovacieho cyklu WLTP a až do 520 km podľa cyklu NEDC.

Zdroj: BMW PressClub

Neni málo: 150 kW nabíjanie pre iX3

V rámci piatej generácie technológie BMW eDrive sa prvý raz predstavuje viacero nových technických prvkov vrátane inovatívneho nabíjacieho zariadenia, ktoré dodáva energiu do 400 V batérie ako aj do 12 V palubnej siete. Pri používaní nabíjačiek so striedavým prúdom dokáže nabíjať batérie jedno- aj trojfázovo s výkonom až do 11 kW. Nabíjanie jednosmerným prúdom otvára dvere nabíjaciemu výkonu až do 150 kW. Vysokonapäťové batérie nového modelu BMW iX3 sa tak z 0 na 80 percent svojej kapacity nabijú za 34 minút. Vodič teda môže energiu potrebnú na 100 km jazdy (podľa cyklu WLTP) nabiť za 10 minút.

Zdroj: BMW PressClub

Vodiči modelu BMW iX3 využijú mimoriadne nízke ceny pri nabíjaní na rýchlonabíjacích staniciach siete IONITY. Na nich môžu nabíjať vysokonapäťové batérie svojich vozidiel za jednotnú sadzbu vo výške od 0,29 €/kWh (Nemecko). Súčasťou štandardnej výbavy bude aj nabíjacia karta BMW Charging Card, ktorá poskytne pohodlný prístup k viac ako 450 000 verejným nabíjačkám na celom svete.

Zdroj: BMW PressClub

Soundtrack od Hansa Zimmera

Debut špeciálneho ozvučenia BMW IconicSounds v novom modeli BMW iX3 poskytuje akustickú odozvu, ktorá obohacuje zážitok z elektrickej jazdy o ďalšiu emocionálnu hĺbku. Zmeny zaťaženia a nárastu výkonu signalizuje jemne modulovaný zvuk a rekuperáciu počas jazdy na zotrvačnosť a brzdenia sprevádza jemne filtrovaný zvukový podtón. Môžeme počítať s tým, že sa bude podobať na zvuk špeciálne vytvorený pre Concept i4, ktorý si môžete vypočuť tu:


Alebo aj tu!


Znamená to, že každý jazdný režim dopĺňa primeraná zvuková stopa. Krátky zvuk sa ozve aj počas stlačenia štartovacieho tlačidla. Pripravuje sa tak scéna na začiatok jazdy na elektrický pohon. Tento nevšedný prvok tvorí základnú výbavu nového modelu BMW iX3 zatiaľ čo zvuky jazdy možno získať zvolením na požiadanie dodávanej úrovne výbavy Impressive.

Zvuk jazdy je originálnym dielom zvukových majstrov a akustických inžinierov spoločnosti BMW. Simulovaný zvuk štartovania v novom modeli BMW iX3 je prvým sériovo dodávaným výsledkom spolupráce medzi Hansom Zimmerom a zvukovým majstrom BMW Renzom Vitalem. Zvuky jazdy, ktoré zložil Hans Zimmer, sa neskôr dostanú aj do ostatných elektrifikovaných modelov automobilky BMW.

NEPREHLIADNITE: