Dobré správy: Slovák Jozef Kabaň nastupuje ako šéfdizajnér Volkswagenu!

3582
Jozef Kabaň VW AUTOGRÁTIS
Zdroj: BMW

Ak by automobilové médiá mali niečo ako televíznu Smotánku, Jozef Kabaň by sa v nej vyskytoval pomerne často. Nielen preto, že je to jeden z našich najvýznamnejších rodákov v priemysle, no najmä preto, že je to momentálne jeden z najvplyvnejších dizajnérov na celom svete. A tiež preto, že v poslednom čase celkom rád prestupuje.

Kruh sa uzavrel: Jozef Kabaň bude od januára 2020 šéfovať vzhľadu moderných Volkswagenov. Informácie o jednom z najdôležitejších prestupov tohto roka priniesol nemecký portál automobilwoche.de. Znamená to, že Kabaň sa opäť vracia do materského koncernu.

Zdroj: giphy.com
Zdroj: giphy.com

Chvalabohu

A teraz na chvíľku naspäť k tým prestupom. Jozef Kabaň už pre koncern VW pracoval dlhé roky. V koncerne prakticky štartoval svoju kariéru exteriérového dizajnéra – jeho prvým významným dielom sa nestalo nič menšie ako mimoriadne úspešné Bugatti Veyron. Neskôr prešiel niekoľkými pozíciami do Škoda Auto, kde vyslovene dal do poriadku rozhádzaný exteriérový vzhľad modelovej flotily značky.

Kabaň sa zaslúžil najmä za skutočne vydarený flotilový design mladoboleslavskej automobilky v posledných rokoch.
Zdroj: Škoda Auto

Vďaka záplave bulvárnych článkov sa však v Škodovke azda najviac preslávil „štvorokým“ faceliftom Octavie, o ktorom si môžete myslieť, čo chcete. Objektívne však bol mimoriadne vydarený a osviežujúci, čo sa odrazilo aj na stále stúpajúcich predajných číslach modelu. A ak by ste váhali, tak áno – aj najnovšia Octavia je ešte jeho dielom. Z koncernu vystúpil v roku 2017, odkiaľ prestúpil do BMW a celý automobilový svet tak trocha zatajil dych.

BMW 2 Gran Coupé AUTOGRÁTIS
My sa mu za ten odchod vlastne nečudujeme
Zdroj: BMW

Nie nadlho. Od marca tohto roka je Kabaň šéfdizajnérom automobilky Rolls-Royce a len prednedávnom vyplávali na povrch informácie, ktoré naznačili jeho náhly odchod od anglickej automobilky. Teraz teda konečne vieme, čo za jeho odchodom skutočne stálo – bola to pravdepodobne ponuka od Volkswagenu, ktorého šéfdizajnér Klaus Bischoff postúpi do čela dizajnu celého koncernu.

Klaus Bischoff AUTOGRÁTIS
Klaus Bischoff postupuje z pozície šéfdizajnéra Volkswagenu na post šéfdizajnéra koncernu
Zdroj: VW

A to je super, pretože vo Volkswagene si v poslednej dobe tak trocha nevedia rady s identitou značky, s čím má Kabaň bohaté skúsenosti. Terajší šéfdizajnér koncernu Michael Mauer sa zasa sústredí na svoje pôsobenie šéfdizajnéra značky Porsche.

Neviem, ako vy, no my sme na výsledky týchto zmien veľmi zvedaví!


NEPREHLIADNITE: