Briti aj Taliani plánujú útok na BMW M3

151

O BMW M3 by sme mohli povedať, že je etalónom strednej triedy športových vozidiel. A práve proti nemu sa rozhodli postaviť konkurentov hneď dve značky.

Jaguar XE SVR
Začnime Veľkou Britániou. Jaguar nás pripravuje na skoré odhalenie základného modelu ich portfólia. Bude to model XE a má namierené rovno proti BMW 3. Avšak nielen proti štandardným typom.

XE SVR chce konkurovať BMW M3 F80. Bavorský športiak využíva trojlitrový prepĺňaný šesťvalec s výkonom 431 koní, no Briti plánujú uložiť pod kapotu svojho auta až päťlitrový osemvalec s výkonom okolo 490 koní. Jeho zrýchlenie by malo byť okolo 4 sekúnd.

S motorom má spolupracovať osemstupňová prevodovka Quickshift, ktorá cez elektronický diferenciál s obmedzenou svornosťou poháňa zadné kolesá. Väčšie brzdy, tuhší a nižší podvozok spolu s integrovaným difúzorom a štvoricou výfukov by mali byť samozrejmosťou.

Alfa Romeo Giulia GTA
Taktiež zaujímavý projekt sa rodí v dielni talianskych konštruktérov. Model Giulia sa má svetu predstaviť budúci rok, no zvesti o jeho vrcholnej verzii sa šíria už teraz. Giulia má tiež v hľadáčiku trojkový rad mníchovského výrobcu. Nová platforma Alfy Romeo pre modely so zadnými pohonom jej pekne otvára cestu do tohto boja. Nebude chýbať príplatkový pohon oboch náprav. V ponuke majú byť benzínové i naftové štvorvalce a šesťvalce.

Giulia GTA bude na rozdiel odi Jaguaru využívať podobnú techniku ako M3, a síce trojlitrový šesťvalec s dvom turbami, no ich usporiadanie bude do V. Výkon tohto motora má byť niekde medzi 480 a 520 koňmi. To znamená podstatne väčšiu dávku sily oproti “bavoráku”. Taliansky sedan má ťažiť taktiež s nižšej váhy, čo mu pri štandardne dodávanej dvojspojke a samosvoru zaručí zrýchlenie pod 4 sekundy.

Vody v tejto kategórii sa začínajú zaujímavo víriť. Na oba modely si ale budeme musieť ešte dlhšiu dobu počkať. Pravdepodobne do roku 2016 až 2018, ako naznačuje 5-ročný plán Alfy Romeo.

Pozn.: Obrázky v galérii sú len špekulatívne rendery, v žiadnom prípade oficiálne fotografie.

Na bavorskú legendu BMW M3 sa brúsia zuby hneď dve automobilky. Z Britských ostrovov to je Jaguar a z Apeninského polostrova znovuzrodzujúca sa Alfa Romeo.