Audi GrandSphere: Ďalší koncept prinesie luxus súkromného tryskáča na cesty

2673
Zdroj: Audi

Koncept je elektrický, autonómny a ukazuje technológie, ktoré chce automobilka priniesť v najbližších rokoch.

Najprv luxusný koncept SkySphere, teraz majestátny GrandSphere. Toto sú prvé dva automobily z konceptovej trilógie Sphere, ktoré automobilka priniesla v poslednej dobe. Tretí ešte čakáme, no aj prvé dva prinášajú technológie ako z budúcnosti.

Zdroj: Audi
Zdroj: Audi

Je veľký, dlhý a veľmi nízky. Dizajnéri pracovali na tomto kúsku od minulého roka s cieľom predstaviť súkromný tryskáč na cesty. A tak vzniklo superluxusné vozidlo s rozmermi modelu A8, no kompletne rozdielnými proporciami. Nemá prakticky žiadny predný previs a ten zadný vyzerá akoby ani nebol zo sveta áut.

Zdroj: Audi
Zdroj: Audi

Návrhy vzhľadu pochádzajú od tímu dizajnéra Amara Vayu. Ako prvá udrie do očí predná maska, ktorá sa vôbec nepodobá na typický dizajnový jazyk Audi. Podľa Vayu ide o úmyselný krok. Cieľom bolo priniesť experimentálny dizajn.

Zdroj: Audi
Zdroj: Audi

V interiéri vyzerá koncept ešte šialenejšie. Na palube sa štandardne nenachádza volant ani pedále. Namiesto toho dominujú sedadlá pripomínajúce skôr sedačky ako autosedačky. V prípade, že je nutné riadenie vodičom, potrebné ovládače sa vysunú z palubnej dosky.

Zdroj: Audi
Zdroj: Audi

Hovoriac o palubnej doske, nenájdete tam žiadne obrazovky. Teda, nikde na palube žiadne nie sú. Na mieste samotnej palubnej dosky nájdete iba kus dreva, na ktorý sa premieta systém multimédii ovládaný bezdotykovo.

Zdroj: Audi
Zdroj: Audi

Pod kapotou tejto limuzíny sa nachádza čisto elektrický pohon. Starajú sa oňho dva elektromotory, jeden na každej náprave. Ich celkový výkon je 710 kW dodávaný z batérie s kapacitou 120 kWh. Odhadovaný dojazd sa pohybuje na úrovni okolo 750 kilometrov a zrýchlenie na stovku zvládne GrandSphere za 4 sekundy. Automobilka pritom neprezradila maximálnu rýchlosť. Nemáme však čakať prevratné čísla. Ako hovorí Audi, luxusné sedany bude predávať skôr luxus na palube ako maximálna rýchlosť a jazdné vlastnosti.

Už teraz je jasné, že koncept GrandSphere sa na cesty nikdy nedostane. Slúži len na ukážku dostupných technológií, ktoré automobilka v najbližšej dobe plánuje použiť. Dostane sa tak do viacerých modelov, no do iných.