Aston Martin Valkyrie žije! Hyperšport sa predstavil na okruhu Silverstone

365

Výsledok kolaborácie značiek Aston Martin a Red Bull Racing bol prvý krát predstavený verejnosti v pohybe. Aston Martin Valkyrie je počinom génia Adriana Neweyho, ktorý doviedol tím Red Bull F1 ku všetkým štyrom pohárom konštruktérov.

Aston Martin Valkyrie bude v blízkej budúcnosti súčasťou vrcholnej kategórie šampionátu vytrvalostných pretekov WEC od roku 2020.

Produkčných kópií má vzniknúť len 150 a všetky už boli samozrejme rezervované. Za jeden kus si Red Bull a Aston Martin údajne účtujú až 3,2 milióna amerických dolárov, či je v prepočte niečo vyše 2,85 milióna eur.

Božské špecifikácie

Za volant sa počas predvádzacej jazdy posadil testovací pilot Aston Martin Chris Goodwin, ktorý je taktiež známy svojou prácou na hyperšporte McLaren P1. Valkyrie sa vyznačuje extrémne nízkou hmotnosťou len okolo 1050 kilogramov a radikálnou aerodynamickou karosériou, ktorú ešte niekoľko mesiacov dozadu Newey naďalej ladil a vylepšoval do dokonalosti.

Cestný hyperšport je taktiež jedným z posledných žijúcich vozidiel, ktoré budú mať pod kapotou atmosférický dvanásťvalec. Ide však o hybrid, no samotný 6,5-litrový motor V12 dodáva výkon 735 kW/1000 koní. Elektrická časť ústrojenstva však vykopáva celkový výkon na hranicu 853 kW/1160 koní. Vo videu je však rev motora prehlušený hudbou, tak teda dodatočne pripájam záznam agregátu od firmy Cosworth bežiaceho na testovacej stolici.

Testov a novinárskych prezentácii našich britských kolegov sa už nevieme dočkať.