Toto BMW radu 3 Compact s dvanásťvalcom je na predaj. Nie je ani veľmi drahé

6284
Zdroj: finn.no

Trojkový Compact od BMW sa v našich končinách nikdy nedočkal väčšieho predajného úspechu, čo vlastne úplne neprekvapí, pretože sa ho nedočkal nikde. Po viac ako dvadsiatich rokoch však tento jednoduchý hatchback so zadným náhonom znova naberá svoje čaro – obzvlášť s dvanásťvalcom pod kapotou.

Samozrejme, že toto vozidlo nie je dielom nikoho z divízie M, ide o kreáciu fanúšika. To však znamená, že nesedí v depozitári, ale je na predaj!

Zdroj: finn.no
Zdroj: finn.no

Slušná robota

Nórsky fanúšik BMW a Frankensteina sa rozhodol pre túto konverziu približne pred šestnástimi rokmi. Pôvodný radový štvorvalec ustúpil 5,6-litrovému V12 pochádzajúcemu z vrcholného kupé 850 CSi, pretože to bol jednoducho najväčší motor danej značky, aký bolo možné čase nájsť.

Zdroj: finn.no
Zdroj: finn.no

Iste, s obrovským V12 vpredu a ľahkou zadnicou to určite nie je najlepšie vozidlo na precíznu jazdu na čas. Avšak s výkonom približne 400 koní (294 kilowattov) ide o dokonalý nástroj, ako sebe vyčarovať na tvári gigantický úsmev a pasažierom zasa nahnať kus exkluzívneho strachu.

Zdroj: finn.no
Zdroj: finn.no

Zvonku vyzerá takmer ako malý brat M3 s M-paketom a replikami kolies Hartge. Ak sa vám zdá znížený, je to preto, že skutočne jazdí na tlmičoch a pružinách z M3 E36 a podobnou kúrou si prešiel aj interiér, ktorý taktiež darovala originálna M3. Aby sme nezabudli, samozrejme – výkon putuje na zadné kolesá cez manuálnu prevodovku, žiaden automat.

A cena? Vozidlo je na predaj v Nórsku s vyvolávacou cenou 299 000 nórskych korún, čo je v prepočte približne 29 705 € podľa aktuálneho kurzu. Jasné, nie je to najmenej peňazí, ale za takúto exkluzivitu a zábavu to mohlo byť pokojne viac. Alebo nie?

Mrkni naše nové video: