Aston Martin sa lúči s motormi V12 v modeli Vantage. Pozrite si jeho labutiu pieseň

1120
Zdroj: Aston Martin

Ostatná generácia modelu Vantage bola predstavená v roku 2017, avšak doteraz bola dostupná “len” s motorom V8. To sa však pre modelový rok 2022 mení, pretože Aston Martin do svojho najmenšieho a najšportovejšieho modelu implementoval dvanásťvalec.

Zdroj: Aston Martin
Zdroj: Aston Martin

Dramatický exteriér oslavného modelu je inšpirovaný modelom Vantage GT12. V prednej časti disponuje novým nárazníkom zvyšujúcim prítlak a mriežka chladiča má až o 25 % väčší otvor, aby dokázala chladiť majestát skrývajúci sa pod dlhou prednou kapotou. Vzadu sa takisto nachádza nový aerodynamický nárazník s integrovaným difúzorom uprostred ktorého znejú “dva obrovské kanóny”. Model V12 Vantage prináša aj nové zadné krídlo, ktoré dokáže vyvinúť prítlak o hmotnosti 204 kilogramov. Záujemcovia vyhľadávajúci čistejšie línie tohto skvostu si môžu pri objednávke nechať krídlo odstrániť.

Zdroj: Aston Martin
Zdroj: Aston Martin

Interiéru dominujú karbónové škrupinové sedadlá nastaviteľné v šiestich smeroch. Tie, ako aj celý interiér, je možné individualizovať v rámci programu Q. Vďaka tomuto programu je možné nakonfigurovať vozidlo, aké nebude mať nikto iný na svete.

Zdroj: Aston Martin
Zdroj: Aston Martin

Motor V12 má objem 5,2-litra a produkuje výkon 700 koní pri 6500 otáčkach za minútu. Krútiaci moment 753 Nm je vďaka dvojici turbodúchadiel dostupný v pomerne širokom spektre otáčok, a to od 1800 až do 6000 ot/min. Pomer hmotnosti a výkonu je 390 koní na 1 tonu, čo je až o 20 % lepšia hodnota ako pri modeli V8 Vantage. Vďaka týmto parametrom V12 Vantage dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h za 3,4 sekundy (V8 Vantage to dokáže za 3,6 sekundy) a dosiahnuť rýchlosť až 320 km/h.

Výkon mohutného dvanásťvalca je prenášaný na zadnú nápravu prostredníctvom 8-stupňovej automatickej prevodovky od spoločnosti ZF.

Zdroj: Aston Martin
Zdroj: Aston Martin

Model V12 Vantage druhej generácie bude pomerne raritným vozidlom. Britská automobilka sídliaca v Gaydone totiž vyrobí len 333 exemplárov, na ktoré už čakajú noví majitelia. Modely V12 Vantage im budú doručené v druhom štvrťroku 2022.