BMW s V12 definitívne končí. Prinesie “limitku,” ktorú si nebudete môcť kúpiť

1257
Zdroj: BMW

Emisie a trendy zamávali so všetkými veľkými motormi. Zatiaľ, čo osemvalec ešte prežíva, legendárna V12 je na ústupe. V BMW stanovili dátum jej “smrti.”

Posledné V12-tky posledného modelu, ktorý ich ponúka. Aj taký bude rok 2022. Automobilka ohlásila, že so sériovou výrobou dvanásťvalcových motorov končí definitívne a globálne. Doteraz dostupný model M760i xDrive, ktorý ako jediný V12 používal, tak zanikne. Ešte predtým však príde limitovaná edícia.

Na Slovensku síce bez dvanásťvalca, ale s batériami.
Zdroj: František Pisarovič

The Final V12 je názov limitovanej edície, ktorú si budú môcť kúpiť na americkom trhu. Aby sa zachovala symbolika, BMW vyrobí iba 12 kusov tohto auta. Poháňané budú, ako inak, 6,6 litrovým dvakrát prepĺňaným dvanásťvalcom s výkonom 601 koní a zrýchlením z 0 na 100 km/h za 3,6 sekundy.

Automobil dostane špeciálne dizajnové prvky, nové kolesá, špeciálne brzdové strmene a individuálne lakovanie. V interiéri bude označenie kusu z limitovanej edície a chýbať nebude ani plná výbava.

Prípadne onedlho ako elektrické BMW i7.
Zdroj: BMW

Ak by ste o toto BMW mali záujem, máte smolu. Po prvé, je len pre USA. Po druhé, BMW vás musí osloviť a ponúknuť vám auto. Oslovovať bude pritom iba zákazníkov, ktorí už majú s V12 históriu.

Termín ukončenia výroby dvanásťvalca je stanovený na jún 2022. O menej ako pol roka tak zídu z pásov posledné kusy a V12 od BMW sa stane históriou.

Mrkni naše nové video: